in

iOS 14 güncellemesi kurulamadı hatası ve çözümü

iOS 14 güncellemesi kurulamadı hatası ve çözümü

iPhone, iPad ve iPod touch cihazları en yeni iOS 14 güncellemesi ile kullanmak isterken kurulamadı hatası alan kullanıcılar için çözümü bu yazıda anlatıyoruz.

iOS 14 güncellemesi kurulamadı hatası neden olur: Adım adım çözümü

iOS 14 güncellemesini kurmak için basit sistem gereksinimlerinin karşılanması ve depolama alanı gibi belirli koşulların sağlanması gerekiyor. Eğer “iOS 14 güncellemesi kurulamadı – iOS 14 güncellemesi kurulurken bir hata oluştu” gibi bir hata alıyorsanız, rehberimizi okumaya devam edin.

Hangi iPhone, iPad ya da iPod cihazlar iOS 14 ile uyumlu?

Her işletim sistemi güncellemesi ile Apple nispeten eski bazı cihazları desteklemeyi bırakıyor. Geçen yılki iOS 13 güncellemesi ile karşılaştırıldığında, iPhone 5s, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus iOS 14 kullanamayacak. Ancak iPhone SE sahibiyseniz, iOS 14 ile sisteminizi güncel tutabilirsiniz.

Karşınıza sürekli “iOS 14 güncellemesi kurulamadı – iOS 14 güncellemesi kurulurken bir hata oluştu” mesajı çıkıyorsa, cihazınız iOS 14 ile uyumlu mu kontrol edebilirsiniz.

iOS 14 uyumlu cihazlar

iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone 11, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE

12.9-inch iPad Pro, 11-inch iPad Pro, 10.5-inch iPad Pro, 9.7-inch iPad Pro, iPad (6th generation), iPad (5th generation), iPad mini (5th generation), iPad mini 4, iPad Air (3rd generation), iPad Air 2

iPod touch (7.nesil)

Güncelleme notu

En yeni iOS işletim sistemine güncellemeniz, en yeni özellikleri, güvenlik güncellemelerini ve hata düzeltmelerini alacağınız yaygın görüşünün bir parçasıdır. Ancak şunu da unutmayın, tüm özellikler her cihazda çalışmayacaktır. Bu sebeple var olan yazılımlarla bir sorun yaşamıyorsanız, eski cihazınızı iOS 14’e güncellemek için acele etmeyin.

iOS 14 kurulamadı hatası – IPSW dosyasını silin ve yeniden deneyin

iOS 14 yazılım güncellemesi belirli koşullar sağlandığında gerçekleşiyor. Sorunsuz bir iOS 14 güncellemesi için iPhone’da yeterli boş depolama alanı olmalı, güncellemeler için bir kablosuz ağ bağlantısı bulunmalı, cihazın pili de gereken dolulukta olmalı. Bunlardan herhangi birinde sorun yaşarsanız, iOS 14 güncellemesi kontrol edilemedi / doğrulanamadı / indirilemedi / kurulamadı ya da Yazılım güncellemesi kontrol edilirken bir hata oluştu hatası alabilirsiniz.

iOS 14 güncellemesi hangi sebeple yarıda kalırsa kalsın (ya da donarsa donsun), yarım kalan iOS 14 yazılım güncelleme dosyasını kaldırıp (.ipsw dosyası), iOS güncellemesini baştan başlatmanız gerekir. iOS güncellemesini kaldırıp, yeniden indirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

iOS 14 güncellemesi nasıl kaldırılır ve yeniden indirilir?

  • Ayarlar uygulamasını açın ve Genel > Depolama ibaresine dokunun.
  • iPhone’da kurulu uygulamalar listesi ekrana gelir. Burada iOS 14 güncelleme yazılımını da göreceksiniz. Güncellemeye dokunun.
  • Güncellemeyi sil’e dokunarak temizliği başlatın.
  • Ayarlar’a dönüp, Genel > Yazılım güncelleme’ye girin ve Güncelle ibaresine dokunun.

iOS 14 kablosuz güncelleme hatalarına karşı ağ bağlantısı kontrol edin

Apple iOS 14 güncellemesini varsayılan olarak “over the air” (OTA), yani kablosuz bağlantı üzerinden gönderiyor. “iOS 14 güncellemesi kurulamadı – iOS 14 güncellemesi kurulurken bir hata oluştu” hatası ile karşılaşıyorsanız, diğer indirme işlemlerini durdurun ve mümkünse hızlı bir Wi-Fi ağını tercih edin.

Ancak bazen, ağ hızlı ya da sorunsuz çalışsa da hatayla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda, bir başka Wi-Fi ağını deneyin ya da iTunes üzerinden iOS 14 güncellemesi yapın.

iOS 14 kurulumu Apple logosu ve siyah ekran hatası veriyor

iOS 14 güncellemesinin kurulumunda son aşama, cihazı yeniden başlatmaktır. iPhone, iPad ya da iPod cihazlarda iOS 14 kurulumu, cihazdaki dosya sayısına ve cihazın hızına göre yavaş ilerleyebilir. Ancak iPhone Apple logosu gösterip donuyorsa ya da yeniden başlatılıyorsa, bunun için bir kurtarma yazılımı kullanmanız ya da cihazı kurtarma modunda çalıştırmanız gerekebilir. Yazılım seçeneklerinden birisi de Fix My iPhone’dur. Bu yazılımı kullanarak iOS 14 güncellemesi sırasında donan iPhone’u aşağıdaki adımları izleyerek kurtarabilirsiniz:

  • Fix My iPhone uygulamasını açın ve iPhone’u bilgisayarınıza bağlayın.
  • Instant iOS Fix (iPhone’U iOS verilerini kaybetmeden fabrika ayarlarına döndürme) ya da Power iOS Fix (iTunes olmadan iPhone’u resetleme) seçeneklerinden uygun olanı seçin.
  • Donan iPhone’u düzeltmek için cihaz modeli, iOS sürümü ve firmware sürümünü doğrulayın.
  • Download’a tıklayarak en yeni iOS 14 güncellemesini iPhone’a kurun.