in

iOS 14, iPadOS 14 incelemesi ve yeni gelen iPhone, iPad özellikleri

iOS 14 ve iPadOS 14 İnceleme, iPhone ve iPad özellikleri
iOS 14 ve iPadOS 14 İnceleme, iPhone ve iPad özellikleri

Merakla beklenen iOS 14 ve iPadOS 14 resmen yayınlandı ve biz de sizler için detaylı bir inceleme yazısı hazırladık. İşte yeni güncellemeler ve bu güncellemeler ile birlikte gelen iPhone ve iPad özellikleri.

iOS 14 ve iPadOS 14 inceleme

Apple, yeni iOS 14 ve iPadOS 14 güncellemelerinin önemini doğrudan sürüm notlarında açıklıyor. iOS 14, ana ekranın herhangi bir yerine yerleştirilebilen widgetler ve uygulamaları organize etmek için tasarlanmış Uygulama Arşivi özelliği ile, iPhone deneyimini farklı bir boyuta taşıyor. iPad cihazların işletim sistemi olarak geliştirilen iPadOS 14 ise, yeni Apple Pencil ve yeniden tasarlanmış uygulamalar ile birlikte, az sayıda özellik ile geliyor.

iOS 14, iPhone modelleri için bugüne dek görülen en büyük değişime işaret ederken, iPadOS 14, tabletlerin yaratıcılığını ve üretkenlik gücünü artırıyor. Her iki platform da yeni sürümler ile birlikte Mesajlar, Harita, Music, Siri ve daha pek çok konuda çok sayıda iyileştirme içeriyor. Tüm bunların yanı sıra Apple, kullanıcı gizliliği ve güvenliğine yönelik çok sayıda özellik sunuyor. Bu sayede kullanıcılar hangi uygulamaların, cihazın kamerasına, mikrofonuna ve konumuna erişebileceğini tercih edebiliyor. Dev şirket bu adımı ile, gizliliği bir kez daha her şeyin temeline oturuyor.

Tüm bunlarla birlikte dikkat çeken fakrlı hususlar da bulunuyor. Apple’ın bu yıl piyasaya sürdüğü yeni güncellemeler tam bir güven ve performans sunuyor. Bilindiği üzere şirket, geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü iOS 13’ü paramparça bir şekilde piyasaya sürdü. Nihai sürümün yayınlanmasınadan yalnızca 5 gün sonra iOS 13.1, hem de bir çok hata düzeltmesi ile kullanıcılara dağıtıldı. Söz konusu iyileştirmeler tek bir güncelleme ile de bitmedi. Apple, sonraki günlerde daha farklı güncellemeler de yayınladı. Yani kullanıcılar, iOS 13’ün yayınlanmasından bir ay sonrasında kadar kendilerini güvende hissetmediler.

Her ne kadar iOS 14 ve iPadOS 14 ani bir bir şekilde sunulmuş gibi gözüksede, Apple, şu ana kadar kullanıcılar tarafından dile getirilmiş herhangi ciddi bir problem veya şikayetle karşı karşıya kalmış görünmüyor. Bununla birlikte bu güncellemelerde de nadiren de olda bazı ufak tefek problemlerin yaşabildiği ifade ediyor.

iOS 14 inceleme ve iPhone özellikleri

iOS 14 ve iPhone özellikleri inceleme kısmında girmeden önce, yeni sürümün getirdiği olumlu ve olumsuz özelliklere genel bir bakış atmak faydalı olacaktır. İşte iOS 14’ün iyi ve kötü yanları:

iOS 14 olumlu özellikleri

 • Widgetler ve daha fazla özelleştirilebilir bir ana ekran
 • Uygulama Arşivi
 • Kompakt çağrı bildirimleri
 • Sabitlenebilir mesajlar
 • Alıntı ve bahsetme özellikleri
 • Özelleştirilebilir varsayılan uygulamalar
 • Genişletilmiş gizlilik ve güvenlik özellikleri

iOS 14 olumsuz özellikleri

 • Uygulama Arşivi’nde yer alan klasörlerin düzenlenememesi
 • Sabitlenen mesajların ekranda çok fazla yer kaplaması
 • Değiştirilebilen varsayılan uygulamaların tarayıcı ve e-posta uygulamaları ile sınırlı kalması

Widget’lar

iOS 14 ile birlikte Android cihazlarda yıllardan beridir bulunan Widget uygulamasını iPhone özellikleri arasında ekledi. Bu özellik ile birlikte, çeşitli uygulamalara ait widget’lar, ana ekranın herhangi bir yerine eklenebilir bir hale geldi.

Uygulamalar, iOS 14 ile birlikte gelen widget özelliği için bazı güncellemeler yayınladı. Bu güncellemeler sayesinde iPhone kullanıcıları, ana ekranı oldukça işlevsel bir hale getirme olacağına erişmiş oldu. Üstelik bazı uygulamalar, kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına yönelik olarak birden fazla widget sunuyor. Örneğin NBC News kullanıcılarına  hem en çok okunan başlıklar için bir widget sunarken, hem de COVID-19 istatistikleri ile ilgili bir widget sunuyor.

iOS 14 inceleme iPhone özellikleri iPadOS 14 inceleme iPad özellikleri
iOS 14 ve iPadOS 14 inceleme, iPhone ve iPad özellikleri

iOS 14 ile birlikte iPhone kullanıcılarının hayatına güçlü bir şekilde giren widget’lar henüz bazı özelliklere sahip bulunmuyor. Örneğin widgetleri ekrana yerleştirdikten sonra herhangi bir boyut ayarlaması yapılamıyor. Küçük, orta ve büyük seçenekleri arasından bir seçim yapabilmek için, widget’i kaldırıp en baştan eklemek gerekiyor. Bu eksiğin, önümüzdeki güncellemelerle giderilebileceği ifade ediliyor.

Widget özelliğinin daha şimdiden çok sayıda iPhone kullanıcısı tarafından beğenildiğini söylemek mümkün. Bazı kullanıcılar bir sayfayı tamamen widget’lara ayırıyor. Ve oldukça kullanışlı ve pratik bir ana ekran oluşturuyorlar. Henüz pek çok uygulamanın kendi widget’ini kullanıma sunmadığı düşünülüyor. Yani widget sayısının ve kullanım alanının önümüzdeki günlerde daha da artacağı düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  HP, bulut tabanlı yeni yazıcı yönetim hizmetini tanıttı

iOS 14 ile ilgili bir inceleme yaparken en çok üzerinden durulması gereken özelliklerden biri olan widget’lar henüz yeterince etkileşimli değil. Apple’ın bunu, pil ömrünü korumak için yaptığı söyleniyor. Bununla birlikte widget’ların oldukça büyük bir büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve ileride daha da kullanışlı bir hale gelebileceğini söylemek mümkün.

Uygulama Arşivi

Yeni iPhone özellikleri arasında yer alan özelliklerden bir tanesi de, ekrana düzen getirecek olan Uygulama Arşivi özelliğidir. Ekranı en sağa kaydırdığınızda, Apple’ın telefonunuzdaki uygulamaları App Store meta verilerine göre grupladığı, kategorilere ayrılmış klasör koleksiyonu ile karşılaşacaksınız. Ne yazık ki bu klasörleri değiştirmek ve özelleştirmek şu an için mümkün değil. Ve bu yüzden ortaya bazı istenmeyen görüntüler çıkabiliyor. Bununla birlikte iOS 14 inceleme yazımızda yer almayı hak eden bu özellik, iPhone’lara bir düzen getiriyor.

iOS 14 inceleme iPhone özellikleri iPadOS 14 inceleme iPad özellikleri
iOS 14 ve iPadOS 14 inceleme, iPhone ve iPad özellikleri

Uygulama Arşivi ile birlikte, telefonda yüklü bulunan uygulamaları ana ekrandan kaldırmaya gerek kalmıyor. Bunun yerine onu Uygulama Arşivi’ne taşımak hem ekranda çok sayıda alanın gereksiz yere işgal edilmesini önlüyor hem de uygulamalara daha hızlı bir şekilde erişebilme imkanı sunuyor.  Bu yüzden Uygulama Arşivi, iOS 14’ün en güzel özelliklerinden bir tanesi olarak öne çıkıyor.

Mesaj sabitleme, bahsetme ve yanıtlama

iOS 14, iPhone’un Mesajlar uygulaması ilgili de çok sayıda yeni özellik sunuyor. Bu özelliklerin başında mesaj iğneleme yani sabitleme özelliği yer alıyor. Kullanıcılar, mesajlar uygulaması üzerinden, herhangi bir sohbeti, ekranın en üst kısmına sabitleyebiliyorlar. Bunlara grup sohbetleri de dahil.

 

Fakat bazıları iğnelenmiş mesajların ekranda çok fazla yer kapladığını düşünüyor. Zira bir kişiyi veya grubu iğnelediğinizde yani ekrana sabitlemek istediğinizde, kişi veya grup sohbetinin profil resmi, ekranın en üst tarafına biraz büyük bir şekilde ekleniyor. Bunun biraz fazla miktarda yer kapladığını söylemek mümkün görünüyor.

Yeni iPhone Mesajlar özellikleri bununla da sınırlı kalmıyor. Mesajlar uygulamasına gelen özellikler arasında, bahsetme ve direkt yanıt gibi özellikler de yer alıyor. Kullanıcılar herhangi bir grup mesajında, herhangi bir kişiden direkt olarak bahsedebiliyorlar. Veya WhatsApp’ta olduğu gibi direkt herhangi bir mesajı alıntılayıp yanıtlayabiliyorlar.

Kendisinden bahsedilen veya yazdığı bir mesaja yanıt alan kişi, özel bir bildirim ile uyarılıyor. Söz konusu özelliklerin bilhassa grup sohbetlerinde oldukça kullanışlı olacağını söylemek mümkün görünüyor.

Varsayılan uygulamaları özelleştirme

iOS 14 inceleme yazımızda yer vermemiz gereken yeniliklerden bir tanesi de varsayılan uygulamaları özelleştirme yeteceği. Apple yeni güncelleme ile birlikte, hem iPhone hem de iPad kullanıcılarının varsayılan e-posta ve tarayıcı uygulamalarını değiştirmelerine izin veriyor. Yani kullanıcılar, daha önce iPhone’un varsayılan tarayıcı uygulaması olan Safari yerine Google Chrome gibi farklı bir uygulamayı varsayılan tarayıcı olarak belirleyebiliyorlar. Aynı şekilde Mail uygulaması yerine Google’ın e-posta istemcisi Gmail’i varsayılan olarak ayarlamak mümkün görünüyor.

Ne yazık ki varsayılan uygulamaları özelleştirme imkanı şu an için yalnızca mail ve tarayıcı uygulamaları ile sınırlı kalıyor. Apple’ın önümüzdeki yıllarda, müzik, mesajlaşma ve galeri gib uygulamaları da özelleştirebilme imkanı sunması bekleniyor.

Söz konusu özelliği kullanarak, varsayılan web tarayıcı ve e-posta uygulamalarını değiştirmek isteyen kullanıcıların, Ayarlar uygulaması üzerinden, ilgili uygulamaya girip, varsayılan seçeneğini aktif hale getirmeleri yeterli oluyor.

Resim içinde Resim (Picture-in-Picture)

iOS 14 ile birlikte gelen en güzel özelliklerden bir tanesi de şüphesiz Resim içinde Resim özelliği. Android telefonlarda yıllardan bu yana olan bu özellik sayesinde kullanıcılar FaceTimes görüşmeleri sırasında veya Netflix gibi medya uygulamaları ile video izledikleri sırada, görüntü ekranını küçültebiliyor ve diğer uygulamalar arasına gezinebiliyorlar.

iOS 14 ve iPadOS 14 inceleme, iPhone ve iPad özellikleri

iPad’de bir süredir bulunan bu özellik, iPhone kullanıcılarının da telefonlarını da işlevsel ve daha fonksiyonel olarak kullanmalarına izin veriyor. Bu özelliği kullanmak için, herhangi bir videonun içerisinde yer alan Resim içinde Resim (Picture-in-Picture) simgesine dokunmak yeterli geliyor.

Kompakt arama bildirimleri

iOS 14 inceleme yazımızda yer vereceğimiz yeni iPhone özellikleri arasında yer alan bir diğer özellik ile kompakt arama bildirimler. Bu özellik sayesinde gelen arama bildirimleri, ekranın tamamını kaplamak yerine yalnızca ekranın üst bölümünde küçük bir pencere olarak gözüküyor. Kullanıcılar bu pencere üzerinden herhangi bir aramayı kabul edebildikleri gibi, reddediliyorlar da.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  MacOS dock'a AirDrop simgesi eklemek [Nasıl Yapılır]
iOS 14 inceleme iPhone özellikleri iPadOS 14 inceleme iPad özellikleri
iOS 14 ve iPadOS 14 inceleme, iPhone ve iPad özellikleri

Söz konusu pencereyi aşağı doğru çekmek, klasik arama bildirimi sayfasını geri getiriyor. Ve ilgili bildirim ekranın tamamını kaplıyor. Pencereyi yukarı doğru itmek ise, çağrıyı sessize alıyor. iPhone kullanıcıları açısından oldukça işlevsel olarak görülen bu özellik Siri uygulaması için de benzer bir şekilde çalışıyor. Ayrıca Skype ve WhatsApp gibi platformlar, uygulamalarına bu özelliği ekleyebiliyorlar.

iOS 14 ile birlikte gelen kompakt arama bildirimleri sayesinde, kullanıcılar bulundukları uygulamadan çıkmak zorunda kalmadan herhangi bir çağrıyı yanıtlayıp, reddedebiliyorlar. Bu da kullanışlılık açısından iPhone’u daha iyi bir hale getiriyor.

Apple Music özellikleri

iOS 14 ve iPadOS 14 güncellemeleri ile birlikte Apple’ın müzik uygulaması Music de çok sayıda özelliğe kavuşuyor. Uygulamaya En Çok Tercih Edilenler, Sizin İçin Oluşturuldu şeklinde kişiselleştirilmiş bölümler ekleniyor. Aynı şekilde kullanıcıların dinleme geçmişlerine göre oluşturulan öneri listelerinin yer aldığı bir Dinle sekmesi bulunuyor.

iOS 14 inceleme iPhone özellikleri iPadOS 14 inceleme iPad özellikleri
iOS 14 ve iPadOS 14 inceleme, iPhone ve iPad özellikleri

Apple Music, iPad cihazlarda çok daha iyi bir düzene sahip. Uygulamanın iPadOS 14 sürümünde, hızlı gezinme, ekran çubuğu ve tam ekran şarkı sözleri okuyabilme gibi özellikler yer alıyor.

Haritalar

Her ne kadar koronavirüs salgınından ötürü bu sıralar çok fazla gezemesek de, Apple Haritalar uygulamasına gereken ilgili göstermeye devam ediyor. Söz konusu uygulama, iOS 14 ve iPadOS 14 ile birlikte bisiklet için yol tarifleri sunmaya başlıyor. Haritada bisikletçilerin kullanabilecekleri yollar özel olarak gösteriliyor.

Apple bununla da kalmıyor, oluşturulan rotanın yoğun olup olmayacağını, yol boyunca hangi noktalarda dik yoluşların ve merdivenlerin olduğunu da gösteriyor. Apple’ın haritalar uygulamasına eklenen bu özellikler şu an için New York City, San Francisco gibi bazı ABD eyaletlerinde ve bir kaç ülkeden kullanılabiliyor. Bisiklet kullanıcıları için geliştirilen söz konusu özelliklerin, önümüzdeki aylarda diğer ülkeler için de kullanıma sunulacağı ifade ediliyor.

Haritalar, bisikletlerin yanı sıra, elektrikli araçlar için de bazı özellikler sunuyor. Buna göre elektrikli bir araca sahip iPhone kullanıcılar, şarj istasyonlarının yer aldığı rotaları görebiliyor. Ve yolculuklarını buna göre ayarlayabiliyorlar.

Apple, Google Haritalar’dan ilham alarak, gidilen şehirde yapılabilecek etkinlikler, yenebilecek yiyecekler ve ziyaret edilebilecek mekanlar ile ilgili bir öneri kılavuzu duruyor. iOS 14 ile birlikte, yoldaki hız kameraları ve kırmız ışık kameraları ile ilgili uyarıları da almak mümkün hale geliyor. Apple Haritalar uygulamasına gelen başka bir özellik ise, kullanıcıların direk olarak kameralarını doğrultarak, Haritalar’daki konumları ve yönleri hakkında bilgi alabilmeleri oluyor.

Uygulama Klipleri

iOS 14 inceleme yazımızda yer vermek istediğiniz yeni iPhone arasında yer alan bir diğer özellik ise uygulama klipleri. Uygulama klipleri, kullanıcıların Apple App Store’da bulunan uygulamaların bazı işlevlerini, indirmeden kullanabilmelerine imkan sunar. Şayet iOS geliştiricileri bu özelliği benimserse, kullanıcılar herhangi bir uygulama indirmek zorunda kalmadan, yemek siparişi ve bisiklet kiralama gibi işlemleri Uygulama Klipleri özelliği aracılığı ile gerçekleştirebilirler.

iOS 14 inceleme iPhone özellikleri iPadOS 14 inceleme iPad özellikleri

Henüz iOS 14’ün ilk günlerinde olduğumuz için, bu özelliğin kullanımı pek yaygın değil. Zira henüz iOS uygulamalarının büyük çoğunluğu Uygulama Klipleri özelliğini desteklemiyor. Bununla birlikte, pek çok geliştiricinin, söz konusu özelliği kullanmak için çalışmalara başladığı ifade ediliyor.

iOS 14 ile uyumlu cihazlar

iOS 14 ile uyumlu iPhone modelleri şu şekilde

 • iPhone 11 Pro / Pro Max
 • iPhone 11
 • iPhone XS / XS Maks
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8/8 Artı
 • iPhone 7/7 Plus
 • iPhone 6S / 6S Artı
 • iPhone SE (birinci, ikinci nesil)
 • iPod touch (yedinci nesil)

iPadOS 14 inceleme ve iPad özellikleri

Bilindiği üzere Apple, geçtiğimiz yıl iPad tabletler ile iOS işletim sisteminin yolunu ayırarak iPadOS isimli yeni bir işletim sistemi geliştirdi. iOS ile hemen hemen aynı olan bu sistem, iPad modellerine yönelik bazı özel özelliklere sahip bulunuyor. Dev şirket, bir kaç gün önce yayınladığı iOS 14’e eklediği özelliklerin çoğuna iPadOS 14’te de yer veriyor. Bununla birlikte iPadOS 14, Apple Pencil gibi farklı donanımlara yönelik bazı özelliklerleri ile birlikte geliyor.

iPadOS 14 ile ilgili inceleme kısmına geçmeden önce, yeni sürümün sahip olduğu olumlu ve olumsuz özelliklere kısaca değinmek yerinde olacaktır. İşte iPadOS 14 ile ilgili ilk etapta göze çarpan bazı iyi ve kötü özellikler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Popüler açık kaynaklı yazılımlardaki güvenlik açıkları ikiye katlandı

iPadOS 14 olumlu özellikleri

 • Karalama, el yazısı tanıma gibi özellikler oldukça iyi çalışıyor.
 • iOS 14’de odluğu gibi arama bildirimleri oldukça kopart bir yapıya kavuşuyor.
 • Kenar çubukları ve açılır menüler, iPad’a bilgisayar görünümü kazandırıyor.

iPadOS 14 olumsuz özellikleri

 • iOS 14’tekinin aksine, iPad’de widgetleri herhangi bir konuma yerleştirmek mümkün bulunmuyor.
 • iPhone’lara gelen Uygulama Arşivi özelliği henüz bulunmuyor.
 • Çoklu görev özelliği ile ilgili kalıntılar kafa karışıklıklarına yol açabiliyor.

Scribble

iPadOS 14 ile ilgili yazdığımız inceleme yazısında ilk olarak Apple’ın Scribble adını verdiği özelliğe değinmek istiyoruz. Bu özellik, Apple Pencil aracılığı ile, iPad’de bulunan herhangi bir metin alanına yazı yazmayı mümkün hale getiriyor. Aynı şekilde el yazısını tanımlayarak otomatik bir şekilde metne dönüştürüyor. Ayrıca, Notlar gibi bir uygulamada yazdığınız bir el yazısını seçip kopayalamanıza ve farklı bir yerde düz metin olarak kullanmanıza olanak sağlıyor.

iOS 14 inceleme iPhone özellikleri iPadOS 14 inceleme iPad özellikleri

iPadOS 14 ile birlikte gelen bu özellikler, son derece iyi bir şekilde çalışıyor. Fakat el yazısı ile yazılan yazılar, düz bir metne dönüştürülürken bazı hatalar ortaya çıkabiliyor. Yani hızlı yazılan bir el yazısını düz metne dönüştürenlerin, sonradan bazı düzeltmeler yapması gerekebiliyor.

Scribble özelliği, bir kelimeyi veya cümleyi silmek, karalamak veya vurgulamak için onu daire içerisine almanıza imkan sunuyor. Aynı şekilde metni değiştirmek isteyenler kendi yeni hareketlerini tanımlatabiliyorlar. Kısaca ifade etmek gerekirse, Scribble, iPadOS 14 ile birlikte gelen en iyi iPad özellikleri arasında yer alıyor. Bu özellik, iPad deneyimini oldukça üst bir seviyeye taşıyor.

Kenar çubukları

iPadOS 14 ile birlikte Apple Music, Fotoğraflar ve Dosyalar da dahil olmak üzere pek çok uygulamaya kenar çubuğu ekleniyor. Bu çocuk, uygulamaları daha verimli ve daha üretken bir şekilde kullanabilmeye imkan sağlıyor. Kenar çubukları kimileri için küçük bir özellik olarak görülebilir. Fakat bu özellik, iPad’de Macbook deneyimi yaşamak isteyenler için oldukça büyük bir yenilik olarak görülüyor.

Kompakt arayüz

iPadOS 14 inceleme konumuzda yer vermek istediğimiz özelliklerden bir tanesi de, yeni sürüm ile birlikte gelen ve uygulamalar için aramayı daha iyi bir hale getiren kompakt arayüz. Bu sayede kullanıcılar, web’de arama yapmak da dahil olmak üzere Mail, Mesajlar ve Dosyalar gibi uygumalar içerisinde daha pratik ve daha iyi bir şekilde arama yapma imkanı yakalıyor.

Gizlilik

Bilindiği üzere Apple, yıllardır iOS güvenliğini ve gizliliğini artırmaya çalışıyor. Bu kapsamda, kullanıcıların uygulamalar üzerinde daha fazla bir kontrol sağlamasına imkan sağlayacak adımlar atıyor. Dev şirket, iOS 14 ve iPadOS 14 ile birlikte bu amaca bir adım daha yaklaşmış bulunuyor.

Yeni güncellemeler ile birlikte kullanıcılar, hangi uygulamanın hangi verilere erişebileceğini detaylı bir şekilde belirleyebiliyorlar. Aynı şekilde herhangi bir uygulama kameraya veya mikrofona erişim sağladığında, ekranda yeşil (kamera) ve sarı (mikrofon) renkli göstergeler beliriyor. Bu da uygulamaların eriştiği veriler ile ilgili kullanıcıya daha şeffaf ve daha detaylı bilgiler sunuyor.

iPadOS 14 ile birlikte gelen iPad gizlilik özellikleri arasında yer alan bir diğer özellik ise, uygulamaların erişebileceği konum verileri ile ilgili. Buna göre kullanıcılar herhangi bir uygulamanın, erişebileceği konum bilgileri ile ilgili detaylı ayarlamalar yapabiliyor. Örneğin Tinder uygulamasının, yalnızca yaklaşık konuma erişebilmesine izin verirken, Uber gibi bir uygulamanın net konuma erişebilmesine izin verebiliyor.

iPad kullanıcıları iPadOS 14 ile birlikte hangi uygulamanın, hangi fotoğraflara erişebileceğini seçebiliyor. VSCO gibi bir fotoğraf düzenleme uygulamasına tüm fotoğraflara erişim izni verilebilirken, farklı bir uygulamaya fotoğraf erişimi tamamen kapalı veya kısmi bir hale getirilebiliyor.

Son olarak, bu yılın ilerleyen günlerinde, uygulama geliştiricilerinin, App Store’daki uygulamalarla kullanıcıya ait hangi verileri topladığına dair bilgi kartları oluşturması ve bunları App Store üzerinden açık bir şekilde paylaşması gerekiyor.

iOS 14 ve iPadOS 14 İnceleme yazımızda da görülebileceği üzere iPhone ve iPad modelleri oldukça köklü bir değişim ile çok sayıda verimlilik ve gizlilik özellikleri kazanıyor. Üstelik iOS 14 ve iPadOS 14 ile birlikte gelen özellikler bunlarla da sınırlı kalmıyor. Bu yazıda yer vermediğimiz daha pek çok basit özellik bulunuyor. Henüz yeni bir işletim sistemi olan ve oldukça köklü değişimler ile birlikte gelen iOS 14 ve iPadOS 14’ün, önümüzdeki günlerde çok daha gelişmiş ve mükemmel bir hale geleceğini söylemek mümkün görünüyor.