in

iOS 9’a geçmeye değer mi?

Apple’ın dün düzenlenen yıllık geliştiriciler konferansında tanıtılan bir bomba da iOS 9 oldu. Çıktıktan sonra sağa sola geçeyim mi, iyi mi soruları sormadan değişiklikleri oku, kafan rahat etsin.

Siri
Türkçe olmasıyla bizim de kafalara girmemizi sağlayan Siri, Mac’teki Spotlight gibi daha detaylı aramalar için kullanılabiliyor.

iOS 9 - Siri
Farz-ı mesela, “bana geçen yaz tatilinin fotoğraflarını aç” demek, fotoğraflar arasında kaybolmadan bulmak için yeterli. Bir adım daha gidelim, “arabanın üzerine koyduğum kahveyi unutturma” demen de işe yarayacak, çünkü Siri bir otomobilin içinde olup olmadığını da anlayabiliyor.

Daha da akıllandı, artık kulaklığını taktığında müzik çalmaya başlayabilecek. Tabii sen daha önce kulaklık takıp müzik açıyorsan…

Alışkanlıkları öğreniyor, buna göre davranıyor. Artık ona aşık olabilirsin ama yenilikler bunlarla sınırlı değil. Siri, Mail uygulamasındaki davetlere bakıp otomatik olarak takvime ekliyor. Bunun gibi diğer Apple uygulamalarıyla etkileşim artırılarak Apple’ın hayat kolaylaştıran ruhu korunmuş.

Spotlight
Siri ve Spotlight, iOS 9’da daha iç içe geçmiş durumda. Spotlight panelini açtığında Siri, e-posta ya da takvime bakarak belki aramanız gereken biri vardır niyetiyle size ilgili kişileri gösterebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  iPad Mini 6’dan beklenen özellikler

iOS 9 - Spotlight

Spotlight araması uygulama tavsiyesi gibi amaçlarla da çalışabiliyor. Burada iOS 8’de olmayan videolar da karşımıza çıkıyor. Uygulama içi içeriklere de erişim geliştiricilere sunulan API (uygulama geliştirme arayüzü) ile geliştirilecek. İleride daha fazla şeyi bulduğunu göreceğiz.

Apple Pay
Buralara uğramasa da, Apple Pay ya da yeni adıyla Wallet, yakından takip edilmesi gereken bir özellik. 1 milyon perakende satış noktasında geçerli olacak ödeme sistemi, İngiltere’de de devreye giriyor. Mağaza kartları ve ödül kartları da artık eklenebilecek.

iOS 9 - Wallet

Pinterest ile ortaklık kuran Apple,Pin satın alarak doğrudan Pinterest üzerinden bir şeyler satın alma olanağı sağlayacak.

Notes
Düzenleme seçeneklerine kavuşan Notes uygulaması, listeler yapma, fotoğraf ekleme, notlara çizim ve skeç yapma, bağlantı ekleme gibi özelliklerle zenginleştirilmiş.

iOS 9 - Notes

Maps
iOS’ta en çok kullanılan harita uygulaması Apple’ın Maps’i; Apple, haftada 5 milyar arama yapıldığını belirtiyor. Bu, ikinci popüler uygulama olan Google Maps’in 3,5 katıymış. Artık transit rotalar da çizebilecek olan Maps, ara istasyonlara dokunanlara buradan geçen diğer taşıtları da gösterebilecek.

iOS 9 - Maps

Gelecekte Apple Pay entegrasyonu kurularak mağazalara da kolay erişim sağlanacak. Keşke Türkiye’de de toplu taşıma ve diğer rota seçenekleri etkin hâle gelse demekten başka bir şey elden gelmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  iPhone 11 satışları XR modelini geride bıraktı

News
iOS için tanıtılan yeni bir uygulama olan News ile özelleştirilebilen bir arayüz ve zengin tipografi seçenekleriyle haberler okunabilecek.

iOS 9 - News
Newsstand ve Flipboard’u andıran uygulama, Wired, The Atlantic vb. sitelerden haber okumanızı sağlayacak. Her açtığında güncellenecek uygulama, içerikleri de renkli bir şekilde (infografikler, videolar, interaktif elementler vb.) sunuyor. Bu uygulama öncelikle ABD, İngiltere ve Avustralya’da devreye girecek.

Apple Music
Apple CEO’su Tim Cook sahneye çıktığında, firmanın yeni uygulaması Music’i tanıttı. 2014’te satın aldıkları Beats Electronic kurucularından Jimmy Iovine de Apple Music’in ve Radio uygulamasının yeni özelliklerini anlattı. Apple Music’in içinde 24 saat açık Beats One adlı bir radyo istasyonu da yer alıyor. Üç farklı şehirden yayın yapan DJ’ler müzikleri belirliyor. Nine Inch Nails solisti Trent Reznor’un fikri olduğunu da atlamayalım.

iOS 9 - Apple Music

Daha detaylı bilgileri ayrı bir yazıda anlatacağım.

HealthKit
Apple HealthKit de kadınların adet dönemini takip edebilecek. Ultraviyoleye maruz kalma oranı ve ne kadar sık oturduğun gibi yeni ölçüm sayaçları da HealthKit’e eklendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Microsoft'tan ABD'de veri gizliliği zaferi

iOS 9 - HealthKit

iPad’e özel
Bazı tanıtılan özellikleri sadece iPad’lerde görebileceğiz. QuickType bunlardan birisi: Öneri kutusuna daha fazla seçenek çıkartan klavye, iki parmakla da kullanılarak trackpad işlevi görebiliyor.

iOS 9 - Multitasking

Aynı anda iki uygulamayla çalışmayı sağlayan çoklu işlem özelliği, yan yana ya da iki uygulamayı Picture-in-Picture (PIP) modunda ekrana getiriyor.

Pil ömrü
iOS 8’de bir pil tasarruf modu bulunmuyordu, iOS 9 ise düşük güç modu ile iOS 8 kullanan cihazlara üç saate kadar, bu mod kapalıyken dahi bir saate kadar daha fazla pil ömrü ekleyeceğini iddia ediyor.

Ne zaman çıkar?
iOS 8 kurulu tüm iPhone, iPad ve iPod’lara kurulabilecek olan iOS 9, muhtemelen Eylül’de piyasaya çıkacak. Bir güzellik de boyutunda, iOS 8 4,6 GB boyutundaydı, iOS 9 ise sadece 1,3 GB olacak. Yani kurmak için muhtemelen bir şeyler silmen gerekmeyecek.