in

iPhone 11 satışları XR modelini geride bıraktı

iPhone 11 satışları XR modelini geride bıraktı
iPhone 11 satışları XR modelini geride bıraktı

iPhone 11 satışları, geçene yılın en çok satılan telefonlarından biri olan iPhone XR modelinin üzerine çıktı. Omdia tarafından yayınlanan rapora göre iPhone 11, 2020 yılının ilk çeyreğinde, 19,5 milyon satış adedine ulaşarak iPhone XR modeline 6 milyon fark attı.

Akıllı telefon dünyasındaki liderliğini sürdüren Apple, bu yılda liderlik koltuğundaki yerini korudu. Yayınlanan raporlara göre Amerikan devi Apple, koronavirüs salgınına rağmen 2020 yılının en çok satılan telefonunu üreten şirket oldu.

Dünyanın önde gelen araştırma şirketlerinden biri olan Omdia tarafından yayınlanan rapora göre Apple’ın son amiral gemisi iPhone 11, bu yılın ilk çeyreğinde 19,5 milyon satış adedine ulaştı. Geçtiğimiz yıl piyasaya sunulan ve ilk çeyrekte 13,6 milyon satış adedine ulaşan XR modelini koltuğundan eden model, ilk çeyrekte dünyanın en çok satılan akıllı telefonu oldu.

Apple’ın bu başarısını nispeten daha az model sunma stratejisine bağlayan Omdia Araştırma Müdürü Jusy Hong, şirketin daha az ürüne yoğunlaşarak daha fazla tüketiciye ulaştığını belirtti.

iPhone 11’in böylesine büyük bir satış oranına ulaşmasında, kritik hamlelerin etkili olduğu ifade ediliyor. Çift kamera özelliği ile önceki iPhone modellerinden ayrılan iPhone 11, fiyatıyla da tüketicileri cezp etti. iPhone XR modelinden 50 dolar daha ucuza satışa sunulan cihaz oldukça kısa bir sürede çok büyük bir müşteri kitlesine ulaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  iOS 14, her açılışta Safari ve Mail uygulamasını varsayılan yapıyor

Xiaomi güç kazanıyor

Omdia’nın açıkladığı raporda, Çinli teknoloji devi Xiaomi’nin oldukça çarpıcı bir performans sergilediği görülüyor. Redmi Note 8 ve Remdi Note 8 Pro cihazlarıyla yarışa katılan Xiaomi, sırasıyla 6.6 milyon ve 6.1 milyon satışla listenin üçüncü ve dördüncü sırasında kendisine yer buluyor.

Apple, yalnızca iPhone 11 satışları ile öne çıkmıyor. Listede yalnızca iki telefonuyla yer bulan Xiaomi’nin aksine bu yıl çıkardığı 4 modelin tamamıyla ilk 10’da yer alıyor. Omdia’nın raporuna göre sırasıyla iPhone 11, iPhone XR, iPhone 11 Pro Max, ve iPhone 11 Pro listede birinci, beşinci, altıncı ve sekizinci sıralarda yer alıyor.

5G yarışında Samsung lider

5G özellikli telefon segmentinde Samsung yarışı önde götürüyor. Güney Kore merkezli dev şirket tarafından geliştirilen 5G destekli Samsung Galaxy S20+, ilk çeyrekte en çok satılan telefonlar arasında yer alıyor.

Aynı şekilde Samsung 2020 yılının ilk çeyreğinde en çok satılan ikinci telefonu üreten şirket oluyor. Omdia’nın hazırladığı sıralamaya göre Galaxy A51 ilk çeyrekte dünyanın en çok satılan ikinci telefonu konumunda bulunuyor. A51’in toplam satış adedinin ise 6.8 milyon olduğu görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  iPhone ana ekranda uygulamaları düzenleme [iOS 14]

Samsung ilk 10’da toplam 4 adet telefonuyla yer alıyor. Bunlar sırasıyla Galaxy A51, Galaxy A10s, Galaxy S20+ 5G ve Galaxy A30s.