iPhone 13, Snapdragon X60 5G modem ile gelebilir

iPhone 13, Snapdragon X60 5G modem ile gelebilir

Son söylentilere göre iPhone 13, Snapdragon X60 5G modem ile birlikte gelecek. Qualcomm tarafından tasarlanan bu çip, selefine göre bazı avantajlar sunan 5nm üretim sürecinden geçerek üretiliyor. Bu teknoloji daha düşük güç tüketimi ve gecikme süresi ile birlikte verimlilik konusunda iyileştirmeler vaadediyor.

iPhone 13, Snapdragon X60 5G modeme sahip olabilir

5G iPhone ile ilgili söylentiler ilk ortaya çıktığında, bu modelin Qualcomm Snapdragon X60 modemine sahip olacağı varsayılmıştı. Gerçek şu ki iPhone 12, Apple’ın 5G’ye sahip ilk modeli oldu, ancak bunu Snapdragon X60’dan eski bir modem sayesinde yaptı: X55.

iPhone 13, daha düşük gecikme süresi ve güç tüketimi ile Snapdragon X60 5G modeme sahip olacak

5G destekli yeni bir sonraki iPhone modeli olacak olan iPhone 13 ise muhtemelen X60 5G modem ile birikte gelecek. Bu yükselme bize aşağıdaki avantajları sunacak.

Qualcomm ile Apple arasında birkaç yıl önce yaşanan dava ve sonraki anlaşmalar sayesinde, iPhone ile olan planlar hakkında bazı ayrıntıları biliyoruz. Örneğin, 2021 lansmanında kullanılacak olan modem X60 olurken, önümüzdeki yıl X65’i göreceğiz. İkincisi, saniyede 7 GB maksimum indirme hızından, saniyede 10 GB maksimum indirme hızlarına ulaşacağız.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu anlaşma başka hiçbir modem Qualcomm’un standartlarına uygun görünmese de değiştirilebilir. Zira, Apple 2023 iPhone’larında kendi 5G iletişim yongalarını (Apple, modem bölümünü Intel’den iki yıl önce satın aldı) kullanabilir. Aynı yıl Qualcomm anlaşması da sona erecektir.

Exit mobile version