in

iPhone 6 Plus’taki dokunmatik problemine toplu dava

Cihazın dokunmatik ekranını kullanılmaz yapan hatanın kendiliğinden oluştuğu iddiaları sonucu açılan davalar, tamir için para 149 dolar isteyen Apple’ın canını sıkabilir.

Toplu davalar sonrasında başlatılan tamir programının ücretsiz gerçekleştirilmemesi, eleştirileri artırdı.

Ekranın kırılmış ya da çatlamış olmaması durumunda 149 dolara tamir edeceğini belirten şirket, daha önce farklı fiyata tamir ettirenlere, fiyat farkını geri ödeyecek.

Şirket, ücret talep etmesini ise hatanın büyük ihtimalle telefonun yere düşürülmesinden, dolayısıyla kullanıcı hatasından kaynaklandığını söyleyerek açıklıyor.

Hatayı aylar önce ortaya çıkartan iFixit, yaptığı açıklamada, problemin düşürülmeyen iPhone 6 Plus’larda da görüldüğüne yer verdi.

Şirketin CEO’su Kyle Wiens’e göre, Apple’ın yanıtı problemin dokunmatik devrelerin altındaki lehim eklerinde olduğunu doğruluyor. Ancak Wiens, bunun yeterli olmadığını, zira telefonunu hiç düşürmediğini söyleyen kullanıcıların da problemi yaşadığını belirtiyor.

Açıklamada, tamir programının gerçek bir tamir işlemi gerçekleştirmediğini de belirtiyor. Apple’ın telefonlarını tamir etmek yerine değiştirdiği, yaygın bilinen bir gerçek.

Wiens, düşen telefonlarda hatanın görüldüğünü de kabul ediyor, ancak Apple düşmeyen telefonlarda problem yaşanabileceğini kabul etmiyor. Bu sebeple de kullanıcılardan para talep ediyor.

Touch Disease adıyla bilinen hatayı yaşayan kullanıcılar için başlatılan tamir programı, satış tarihinden sonraki 5 yıl için geçerli olacak.