in

iPhone ana ekranda uygulamaları düzenleme [iOS 14]

Apple, iOS 14 ile birlikte, nihayet iPhone ana ekranda uygulamaları düzenleme özelliğini sundu. iOS 14 ve iPadOS 14’e eklenebilen widget’lar, ana ekranı işlevsel bir hale getirebileceğiniz bir tarza sahip. Geliştiricilere, uygulamaları kullanarak yeni pencere oluşturma olanağından da söz etmek gerekirse, widget’ların iOS için yeni bir heyecan olacağını söylemek mümkün.

iPhone ana ekranda uygulamaları düzenleme nasıl yapılır?

Apple, iOS 10’da, iPhone’lara widget pencereleri eklemişti. Ancak bu widget’lar, kilitli ekranda ya da ana ekranı sağa kaydırıp erişilebilen, bugünkü ekrana dönüştü. iPhone’da, ana ekran düzenleme işlemi eskisi gibi devam ederken, alternatif olarak bir özelleştirilmiş pencere seçeneği geldi.

Kullanışlı ve pratik bir yapı sunan widget’lar, iPhone’da güçlü araçlar haline geldi ve Apple bu yararlı özelliği, iPhone ve iPad’de daha yaygın bir şekilde sunuyor.

iOS 14’te, iPhone ana ekranda uygulamaları düzenleme özelliği, uygulama kitaplığı özelliğiyle birlikte, ana ekran üzerinde yapılan en radikal değişiklik.

Artık, iPhone’larınızda ana ekrana gidince, düzenleme görünümünde, ana ekranda herhangi bir boş alana dokununca sağ üst köşede bir artı “+” işareti göreceksiniz.

Bu işarete dokunduğunuzda, telefondaki tüm mevcut widget’ların bir listesini göreceksiniz. Hem Apple’ın kendi widget’ları, hem de üçüncü taraf uygulamaların sunduğu widget’lar önizlemeleri ile görülecek.

Ana ekranda nasıl widget eklenir?

iPhone ana ekranda uygulamaları düzenlemek için, bir pencere eklemek istediğinizde, “widget ekle” düğmesine dokunun. Ardından, widget’ı istediğiniz yere taşıyabilirsiniz, ancak tabii iPhone’un izin verdiği yerlere. Android’deki gibi, pencereler istenen her yere taşınamıyor.

Simgeler ve pencereler, hala ekranın sol üst kısmından sağ altına doğru akacak ve bu pencereler, otomatik olarak karanlık moda geçecek.

Geliştiriciler, iOS 14’te nasıl widget oluşturabilir?

Bir geliştirici, iOS 14 için ana ekran widget’ları oluşturmak isterse, Swift arayüzünde oluşturulan yeni WidgetKit’i kullanmalı. Şu anda herhangi bir etkileşim türü ya da canlı güncellenme desteklenmemektedir. Bu da yeni widget’ların sadece görsel açıdan tasarlandığı ve kullanıma sunulduğu anlamına geliyor. Yani Apple Watch’taki veriler gibi, bilgilerin hızlı bir şekilde aktığı pencerelere yakın bir kullanım.

Apple’ın ana ekran pencereleri, alışkın olduğunuz seçenekleri sunmayabilir. Hesap makinesi widget’ları ya da zaman takibi widget’larına alışkınsanız, şimdilik bu seçenekler iOS 14’te olmayabilir. Widget’ların, uygulamaların bir kısmına bağlanabilen, birden fazla dokunma hedefi olabilir. Ancak müzik widget’larında, oynatma denetimi gelmeyebilir.

Burada öne çıkan tek istisna, kısayollar uygulaması. iOS’e derin bir şekilde entegre edilmiş kısayollar uygulaması, bağımsız çalışan bir widget. Bir kısayola dokunduğunuzda, uygulamayı açmadan çalışmaya başlar, kısayolda etkileşimli öğe varsa, bunu ekranın üst kısmındaki yüzen pencerede görebilirsiniz.

Apple, şu anda eski ana ekran pencerelerini resmi olarak kullanımdan kaldırdı ancak üzerinde çalışmaya devam edecek. Bugün görünümü ekranında, bu widget’ları görebilseniz de ana ekrana ekleyemezsiniz. Apple’ın, eski widget’lar için verdiği desteği ne zaman kaldıracağını bilmiyoruz.

Ana ekran pencerelerinin geleceği

Widget’ların doğası, iOS 14 ve diğer işletim sistemlerinin ötesinde, kullanıcıların beklenti ve ihtiyaçlarına göre değiştiği açık. Apple’ın bu değişime gitmesinin nedeni, görünürlük ve güç yönetimi gibi görünüyor. Widget ana ekrandayken, kullanıcılar hızlıca göz atabilecek ve pil tüketmeyecek.

Widget’lar, geliştiriciler tarafından bir zaman çizelgesine göre güncellenebilecekler. Apple’ın, önümüzdeki yol pil ömründen ödün vermeden, widget’lara etkileşim eklemenin bir yolunu bulacağını umuyoruz.

Konu tasarım ve kullanıcı arayüzü olduğunda, yeni widget’lar ana ekranda harika görünüyor. iPhone ana ekranda uygulamaları düzenleme konusunda yeni ve esnek bir yapı sunan pencereler, farklı sürümler ve boyutlar içerebiliyor. Bu yılın sonlarına doğru, geliştiriciler tarafından ortaya konulan widget’larla birlikte, çok daha renkli ve fonksiyonel ana ekran pencereleri ile tanışabiliriz. Etkileşimli widget’ların gelmesi içinse, 2021’de iOS 15’i bekleyeceğiz gibi görünüyor.