iPhone arkaya dokunma özelliği nasıl kullanılır?

iPhone arkaya dokunma özelliği

iPhone arkaya dokunma özelliği ile, birçok gizli seçeneğe erişebileceğinizi biliyor muydunuz? Nasıl kullanılacağını anlattık.

iPhone’un arkaya dokunma seçeneği gizli bir tuş içermeyen ancak telefonun arkasına iki ya da üç kez dokunup etkinleştirebileceğiniz bir özellik.

Bunu kullanmak için öncelikle, Erişilebilirlik ayarlarında, Arkaya Dokun özelliğini açmanız gerekir. Bunu yaptığınızda, kullanabileceğiniz birçok özel işlev ortaya çıkacak.

iPhone arkaya dokunma özelliği nedir?

Arkaya Dokun olarak gelen Back Tap, Apple’ın iPhone için iOS 14 ile birlikte sunduğu bir erişilebilirlik özelliği. Back Tap özelliğini etkinleştirdikten sonra, iPhone’un arkasına iki ya da üç kez dokunarak etkinleştirebilirsiniz.

iPhone’un ekran görüntüsünü almak, Denetim Merkezi’ni açmak, erişilebilirliği etkinleştirmek ya da çeşitli görevleri gerçekleştirmek için Arkaya Dokun özelliğini kullanabilirsiniz. İki ya da üç kez dokuduğunuzda, iki farklı eylem ayarlamak da mümkün.

Kestirmeler uygulamasını kullanarak bir Siri kısayolunu etkinleştirmek için de Arkaya Dokun özelliğini kullanabilirsiniz. Bu da, işlevin yapabilecekleri konusunda size daha çok seçenek sunar.

Arkaya Dokunma özelliğini hangi telefonlar kullanabilir?

Arkaya Dokun özelliği, diğer kullanışlı iOS özelliklerinin aksine her iPhone’da mevcut değil. En son yazılımı kullanıyor olsanız bile, arkaya dokunma özelliğini kullanmak için aşağıdaki modellerden birine sahip olmanız gerekiyor:

Bu da, iPhone 8’den önceki herhangi bir iPhone modelinde arkaya dokunma özelliğinin kullanılamayacağı anlamına geliyor. iPhone 12 ile aynı yıl çıkmasına rağmen iPhone SE (2. nesil) modelinde de arkaya dokunma özelliğini kullanamazsınız.

Arkaya dokunma özelliği ile ilgili sorunlar

Ne yazık ki Arkaya Dokun özelliği yeni çıkmış olmasının da etkisiyle, mükemmel bir işlev sunmuyor. Geleneksel düğmelerin aksine Back Tap, yani Arkaya Dokun, iPhone’un etrafındaki titreşim ve hareketleri algılayarak çalışıyor. Bu da sadece iPhone’u elinize alarak ya da masanın üzerine koyarak, özelliği yanlışlıkla tetiklemenize neden olabiliyor.

Buna ek olarak iPhone kılıfınızın, Arkaya Dokun özelliği ile kullanılamayacak kadar kalın olduğu gerçeği ile de yüzleşebilirsiniz. Telefonunuzda bu özellik iyi çalışmıyorsa, kılıfı çıkarıp yeniden deneyebilirsiniz.

Zaman geçtikçe, Arkaya Dokun özelliği ile ilgili kazara yapılan etkinleştirmelerin ayırt edilmesi de iyileşecektir diye düşünüyoruz.

iPhone’da Arkaya Dokun nasıl etkinleştirilir?

iPhone’da Arkaya Dokun özelliğini etkinleştirmek için aşağıdaki adımları takip edin:

iPhone Arkaya Dokun özelliğinde kullanılabilecek en iyi eylemler

Apple, Arkaya Dokun özelliği ile etkinleştirilebilmesi adına varsayılan olarak bazı eylemleri sunuyor. Bu eylemler Sistem, Erişilebilirlik ve Kaydırma hareketi kategorilerine ayrılmıştır.

En çok kullanılan favori eylemler ise şu şekilde sıralandı, iPhone’da Arkaya Dokun ile aşağıdaki işlevleri kullanabilirsiniz:

Kestirmeler ile özel Arkaya Dokunma eylemleri oluşturma

Varsayılan Arkaya Dokun eylemlerinin yanı sıra, Kestirmeler uygulamasında bir kısayolu etkinleştirmek için de Arkaya Dokun’u etkinleştirebilirsiniz. Ancak öncelikle kullanmak istediğiniz kısayolu oluşturmanız gerekir. Biraz yaratıcılıkla, istediğiniz hemen her şeyi yapabilirsiniz.

Kısayolunuzu oluşturduktan sonra, Erişilebilirlik ayarlarındaki varsayılan Arkaya Dokun eylemlerinin altındaki listeden seçim yapabilirsiniz.

Arkaya Dokun özelliği ile birlikte kullanabileceğiniz, en çok tercih edilen favori kısayollardan bazıları şu şekilde:

Arkaya Dokun özelliğini sonraki seviyeye taşımak için konuma, günün saatine ve hatta Bluetooth bağlantılarınıza göre farklı eylemler gerçekleştiren, koşullu kısayollar ayarlayabilirsiniz.

Bu kısayolları kullanarak, Arkaya Dokun özelliği ile aşağıdaki eylemleri etkinleştirebilirsiniz:

Bu kısayollarla kullanılabilen seçenekler hayal gücünüze ve Kestirmeler uygulamasını kullanma becerinize bağlı olarak değişir.

Erişilebilirlik menüsünde gömülü olduğu ve çok fazla tanıtılmadığı için iOS 14’e yükseltme yaparken, Arkaya Dokun özelliğini gözden kaçırmış olabilirsiniz. Sunduğu yeniliklere baktığımızda iPhone arkaya dokunma özelliği, harika seçenekler sunan ve istediğiniz şeyi başlatmanız için size iki düğme daha veren kullanışlı bir özellik.

Exit mobile version