in

IŞİD istihbaratı aşmayı Snowden’den öğrendi

Edward Snowden’in açığa çıkardığı bilgilerden faydalanan IŞİD, istihbarat ajanslarının zayıflıklarını bilerek, operasyonlarını gizliyor.

Batılı analistlerin kıramadığı IŞİD iletişim ağı, şifreli kanallardan ve kuryeler aracılığıyla yürütülüyor. Benzer teknikler ve şifrelemeler kullanan El-Kaide’nin Yemen’deki kolu da ABD’deki istihbarat analistlerini zora sokmuştu.

New York Times’a konuşan bir yetkili, Snowden’in açığa çıkardığı raporlardan tam olarak hangisinden faydalanıldığını bile bilmediklerini belirtti. Snowden, 2013’te bir milyondan fazla gizli belgeyi basına ve internete sızdırmıştı.

Pulitzer ödüllü bir başka gazeteci Gleen Greewald, New York Times’ın bu kaynağa fazla güvendiğini söyleyerek eleştirirken, geçtiğimiz ay IŞİD’in merkezi ABD Hava Kuvvetleri tarafından vurulmuştu. Bunda da bir sosyal medya gönderisinden aldıkları konumu kullanmışlardı.

Yani, bir yandan şifreli iletişim sürerken, diğer yandan sosyal medyada konum paylaşacak kadar acemiler de IŞİD içerisinde yer alıyor. Bu olaydan sonra, IŞİD, kendi kontrolü altındaki Rakka’da yaşayanlara internet bağlantısını yasakladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çin IBM’in kaynak kodlarını inceleyecek