in

Yemek programları yediklerimizi nasıl etkiliyor?

Son zamanlarda artan yemek programlarının popülerliği, değişik bir araştırmayı gözler önüne serdi. Programların yayınlandığı zaman aralıklarında Yemeksepeti’nden verilen online yemek siparişi sayısındaki artış, dikkatleri yemek programlarının insanların yeme alışkanlıklarını etkilediğine çekti.

Yemeksepeti, geçtiğimiz günlerde yemek programlarının ani yükselişiyle birlikte yayınlandıkları zaman diliminde kullanıcılarının verdiği online yemek siparişlerini incelemeye başladı. Araştırmadan çıkan verilere göre, yemek programlarının yayınlandıkları saat diliminde verilen yemek siparişleri, günün geri kalanında verilen yemek siparişlerine oranla bir hayli fazla. Üstüne üstlük izleyiciler, yemek programlarında yapılan yemekleri de yine programların yayınlandıkları sırada sipariş ediyor.

Lahmacun siparişleri 3 katına çıktı

TV8’de yayınlanan yemek programı MasterChef’in 18 Kasım’da yayınlanan bölümünde yarışmacılar kaptanlık için mücadele ederken lahmacun yaptılar. Lahmacunların yapıldığı bölümün 21:00 sularında yayınlanmasına ve akşam yemeği saatinin çoktan geçmiş olmasına rağmen Yemeksepeti üzerinden verilen online lahmacun siparişlerindeki inanılmaz artış şaşkınlık yarattı. Bu zaman diliminde verilen lahmacun siparişlerinin bir önceki hafta saat 21:00 sularında verilen siparişlere kıyasla 3 kat artış gösterdiği belirtildi. Birkaç gün önce de programda yapılan profiterol de aynı etkiyi yaratmıştı. Programın yayınlandığı saatlerde Yemeksepeti’nden profiterol siparişi veren insanların sayısı bir önceki haftaya oranla tam 5 kat artık göstermişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Google Haritalar’a lezzet dokunuşu

Yemek programları online siparişi %25 artırıyor

Yemeksepeti, MasterChef dışında diğer en çok izlenen yemek programlarının etkisini de incelemek için “Arda’nın Mutfağı” ve “Mehmet Özer ile Mutfakta” programlarının yayın sırasında online siparişler üzerinde yarattığı etkiyi araştırdı. Programların akışına göre pek çok farklı mutfak ve tarifin denediği bu yayınlarda, programların yayınlandıkları saatlerdeki online yemek siparişlerinin diğer saatlere göre %25 daha fazla olduğu tespit edildi.

Arda’nın Mutfağı programında tatlı tarifinin yayınlandığı saatlerde Yemeksepeti üzerinden verilen tatlı siparişlerinde %25 artış görülürken, Mehmet Özer ile Mutfakta adlı programın cheesecake yapılan bölümünde Yemeksepeti’nden cheesecake siparişi verenlerin bir önceki güne oranla %27 daha fazla olduğu belirtildi.