in

Jack Ma, Softbank yönetim kurulundan istifa ediyor

Jack Ma Softbank yönetim kurulundan istifa ediyor
Jack Ma Softbank yönetim kurulundan istifa ediyor

Jack Ma, Softbank yönetim kurulundan istifa ediyor. Dünyanın en büyük ticaret platformlarından biri olan Alibaba’nın kurucusu Çinli milyarder Jack Ma, 13 milyar dolarlık rekor mali kaybın ardından SoftBank yönetiminden ayrılıyor.

Son 13 yıldır SoftBank yönetim kurulu üyeliğinde bulunan Jack Ma, 25 Haziran’da gerçekleşecek olan yıllık hissedar toplantısı ile birlikte resmen görevinden istifa etmiş olacak.

Ma, geçen yılın Eylül ayında kurusu olduğu Alibaba’nın yönetim kurulu başkanlığından da ayrılmış ve başkanlığı şirketin CEO’su Daniel Zhang’e devretmişti.

Alibaba’nın en büyük destekçilerinden biriydi

SoftBank, Jack Ma, tarafından kurulan Alibaba’nın en büyük destekçilerinden bir tanesiydi. Söz konusu şirket Alibaba’ya kuruluşundan bir yıl sonra yani 2000 yılında 20 milyon dolar gibi bir yatırım yapmıştı.

Alibaba hala Softbank’ın en değerli yatırımı konumunda bulunuyor. Softbank’ın elinde bulunan şirketin 25,1’lik hisselerinin değeri 100 milyar doları aşıyor. Alibaba’nın kurucularından biri olan Jack Ma’nin, Softbank başkanı ve CEO’su Masayoshi Son ile de eskiye dayanan  bir arkadaşlık ilişkisi bulunuyor.

İstifa haberleri mali kayıplarla birlikte geldi

Çinli milyarder Jack Ma’nın Softbank yönetim kurulu üyeliğinden istifa ettiği haberi, şirketin 13 milyar dolarlık işletme zararı haberleriyle birlikte geldi. Softbank’ın ayrıca WeWork, Uber ve Oyo gibi yatırımlarından da 17.7 milyar dolar zarar ettiği ifade ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Teknoloji liderlerinden temiz enerji girişimi

Jack Ma’nin istifasıyla ilgili henüz resmi bir açıklama bulunmuyor. Fakat bazı çevreler daha önce Alibaba’nın yönetim kurulu başkanlığından istifa eden Ma’nın, bu pozisyondan da kendini hayır işlerine vermek için istifa ettiğini iddia ediyor.

Softbank Mali İşler Direktörü Yoshimoto Goto tarafından yapılan açıklamaya göre Jack Ma’nın istifasıyla birlikte Softbank Yönetim Kurulu’ndaki üye sayısı 13’e çıkarılacak. 2020 yılının Haziran ayında gerçekleştirilecek olan kurul toplantısında ise 3 yeni yönetim kurulu üyesinin atanması konuşulacak.

Jack Ma’nın istifası da 25 Haziran’da gerçekleştirilecek olan bu yıllık hissedarlar toplantısıyla resmiyet kazanacak. Kurula alınacak 3 yeni üyenin isimleri ise şu şekilde; SoftBank Group CFO’su Yoshimitsu Goto, Cadence Design Systems CEO’su Lip-Bu Tan ve Waseda Business School profesörü Yuko Kawamoto.