in

Kaç para bir iPhone11?

iPhone 11
iPhone 11

Global markaların her yıl yaptığı lansman çalışmaları hepimizin ilgisini çekiyor fakat Apple başka. Rahmetlinin yarattığı algı öyle güçlü ki hala Apple sahneye çıkınca küresel çapta haber oluyor. Günümüz mobil ortamın donanım vizyonerliğini şüphesiz Apple, Jobs liderliğinde üstlenmişti. “Acaba?” Sorusu her yıl bizi ekrana bağlıyor…

Romantik cümleleri bir kenara bırakalım. iPhone 11‘in özelliklerine ve fiyatına dokunalım.

Apple’ iPhone XS’in çok sevilmesinden ilham almış olacak, sunumuna bu vurguyla başladı. Kamera donanımal ve yazılımsal olarak çok övüldü. iPhone 11; üç arka kameraya sahip ve her bir kamera 12 megapiksel. %100 odaklanma özelliği, geliştirilmiş portre, 4k çekim gibi birçok özelliği anlatıldı. “Pil ömrünü XR’a göre 60 dakika uzatmak yeterli mi?” sorusu aklımıza geliyor ama zaten her hangi bir yazılım herhangi bir donanımın gücünü yüklenmeyle orantılı olarak tüketebilir. Kameraya, Instagram’dan alışık olduğumuz fotoğraf tuşuna basılı tutunca video çekim özelliği gelmiş. Ön kamerada da slow motion video çekim özelliği de mevcut. Unutmadan ekleyelim, telefon suya ve toza karşı belli standartlara kadar koruma sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Koronavirüs bonusu: Evden çalışanlar için 1000 dolar ayırdı

Apple’ın yeni geliştirdiği A13 işlemcisine sahip telefon, gece yeşili, uzay grisi, gümüş ve yeni altın rengi olmak üzere dört farklı renkle raflarda yer alacak.

iPhone 11 Satış fiyatı 699$

iPhone XR’da da ciddi bir indirim söz konusu. 900 TL’lik indirimi kaçırmak istemeyebilirsiniz.

Serinin diğer iki telefonu Pro ve Pro Max’ın fiyatları da şöyle:

iPhone 11 Pro‘nun başlangıç fiyatı ise 999 $.

iPhone 11 Pro Max‘te başlangıç fiyatı 1099 $.

Apple Watch

Lansmanın kahramanı iPhone olsa da Apple Watch‘ta çok ilgi görüyor.

Apple Watch Series 4’te bir önceki akıllı saatlere kıyasla ekran genişliğini artıran Apple, Apple Watch Series 5’te tasarımsal bir değişikliğe gitmedi. Cihazla ilgili en önemli değişiklik ise ekranı hiçbir zaman kapatmayan “Always-On” özelliği.

iPhone 11’ler gibi 20 Eylül’de satışa sunulacak Apple Watch Series 5’in ABD fiyatı 399 $’dan başlayacak.

iPhone 11’in Türkiye fiyatı ne olacak?

iPhone 11’in en üst segment modeli Pro Max’ın 12000 TL üzerine çıkacağı düşünülüyor. Henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Fonlar tükendi, milyar dolarlık startup devri kapandı

 

iPad iPadOS ile geliyor.

Lansmanda 7. nesil iPad’i de resmen tanıttı. Tam boy akıllı klavye desteği ilgi çekiyor. 10.2″ ekranıyla önceki nesilden daha büyük olan iPad yine Apple Pencil ile de uyumlu. A10 işlemciler işletim sisteminin ve yazılımın koşmasını sağlayacak. 8 megapiksel kamerası olsa da flaşı bulunmuyor.

iPad’in yurt dışı fiyatı 329 $
Türkiye’de 2499 TL’den başlayacağı düşünülüyor.

 

iOS 13 19 Eylül’de geliyor. 

Apple iOS 13’ün gelmesiyle bazı modellerinde son sürümün kullanılmasına izin vermeyecek. Apple tarafından bir açıklama olmasa da 2016 öncesi telefonların bu güncellemeyi almayacağı konuşuluyor. Yani, iPhone 6 ve öncesi modeller güncellemeyi alamayacak.

Apple sağlık sektörüne ağırlık vermeye devam ediyor.  Güncel işletim sisteminde “Günlük Rapor” adı verilen bir bölüm bulunuyor. Burada, tüm gün boyunca yapılan aktiviteler yazacak. Haritalar uygulamasının zayıflığı da malumunuz. Sık kullanılan konumların daha kolay ayarlanabilecek olması yeterli olmasa da iyi bir geliştirme gibi görünüyor. Diğer yandan Mail uygulamasına gelecek yeni bir özellik sayesinde istenmeyen e-postaların önüne tamamen geçecek engelleme özelliği ile birlikte e-postaların daha kolay ayrıştırılması adına yeni bir klasörleme sistemi kullanıcılarla paylaşılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gliimpse’i satın alan Apple, sağlık verilerini hayatımıza sokacak

iOS 13 ile birlikte tek panelden tüm apple cihazlar yönetilebilecek. SMS uygulaması da WhatsApp’e yaklaşmış; kullanıcılar profil fotoğrafı ekleyebiliyor, nickname oluşturabiliyorlar. Bilgilerini kimlerin görebileceğine de karar veriyorlar.

“Gece modu” eklentisinin de saate duyarlı veya manuel olarak kullanılabileceği düşünülüyor.