in

Karşılaştırma: Xbox Series X mi PS5 mi daha iyi?

Xbox Series X mi PS5 mi daha iyi

İki oyun konsolu devi arasındaki çekişmeli mücadele bu yıl da devam ediyor. Sony’nin PS5 hamlesine, Microsoft Xbox Series X ile yanıt veriyor. Peki bu iki oyun konsolu modelinin özellikleri ve fiyatı, iki model arasında ne fark var, Xbox Series X mi PS5 mi daha iyi gibi soruların yanıtlarını bulabileceğiniz bu karşılaştırma yazısı ile iki konsolu detaylı inceledik.

PS5 ve Xbox Series X özellikleri

PlayStation 5 özellikleriXbox Series X özellikleri
FiyatAçıklanmadıAçıklanmadı
Çıkış tarihi2020 sonu2020 sonu
Özel oyunlarSpider-Man: Miles Morales, Horizon II: Forbidden West, Gran Turismo 7Halo Infinite, Senua’s Saga: Hellblade 2
Geriye dönük uyumlulukPS4 Pro için optimize edilenler de dahil neredeyse tüm PS4 oyunlarıTüm Xbox One oyunları / Bazı Xbox 360 ve Xbox oyunları
İşlemci8 çekirdekli 3,5 GHz AMD Zen 28 çekirdekli 3,8 GHz AMD Zen 2
Grafik işlemci10,3 teraflop AMD RDNA 212,0 teraflop AMD RDNA 2
Bellek16 GB GDDR616 GB GDDR6
Depolama825 GB özel SSD1 TB özel NVMe SSD
Çözünürlük8K’ya kadar8K’ya kadar
Kare oranı120 fps’ye kadar120 fps’ye kadar
Optik sürücü4K UHD Blu-ray4K UHD Blu-ray

PS5 ve Xbox Series X fiyatı

Öncelikle belirtmek gerekir ki ne Sony PS5 için ne de Xbox Series X için resmi olarak açıklanmış bir fiyat bulunmuyor. Her iki modelin seleflerine baktığımızda ise Sony’nin biraz daha uygun fiyatlı bir satış politikası takip ettiğini görüyoruz. Zira Bundan önceki Sony modeli PS4 400 dolar gibi bir fiyatla satışa sunulurken, Microsoft’un Xbox One modeli 500 dolarla satışa sunulmuştu.

Konuyla ilgili ortaya çıkan söylentiler ise her iki cihazın da satış fiyatının 500 dolar bandında olacağını gösteriyor. Tabii ki bununla ilgili şirketler tarafından yapılmış herhangi bir doğrulama veya yalanlama açıklaması bulunmuyor.

PS5 ve Xbox Series X çıkış tarihi

Ne Sony PlayStation 5 ne de Microsoft Xbox Series X ile ilgili açıklanmış net bir takvim bulunmuyor. Fakat her iki cihazın da 2020 sonuna kadar çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bununla birlikte Sony bu konuda Microsoft’un bir adım ilerisinde bulunuyor. Zira bilindiği üzere PS5’in lansman tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapıldı ve cihaz ile ilgili pek çok bilgi verildi.

Microsoft Xbox Series X ile ilgili Twitter’da ortaya çıkan bir görsel ise Şükran Günü’nü işaret ediyordu. Microsoft daha sonra yaptığı açıklamayla bunu resmen yalanlamıştı.

Grafik özellikleri

Her iki cihazın da özleliklerine baktığımızda Xbox Series X’in teoride daha güçlü grafik özelliklerine sahip olduğunu görüyoruz. Söz konusu cihazın pratikte nasıl bir performans sergileyeceği konusunda konuşmak için ise biraz erken.

İki cihazın donanım özelliklerine baktığımıza Xbox X Series’in daha hazılı bir yapıya sahip olduğunu görüyoruz. Buna rağmen CPU’lar arasında büyük bir fark görünmüyor. GPU yani grafik işlemcilere baktığımızda ise PS5’in 10.3 teraflop AMD RDNA 2 işlemciyi kullandığını, Xbox Series X’in ise 12.0 teraflop AMD RDNA 2 grafik işlemciyi kullandığını görüyoruz. Bu açıdan Microsoft, Sony’nin önüne geçiyor.

Fakat şunu da söylemek gerekir ki, grafik işlemci tek başına bir her şey demek değildir. Zira yüklü oyunların bu özelliklerden faydalanabilmesi ve oyun optimizasyonunun da iyi bir şekilde yapılmış olması gerekiyor.

Son olarak her iksi konsol da yerleşik bir SSD ile birlikte geliyor. Bu da oyuların eskisinden çok daha hızlı bir şekide, yüksek bir performansla oynanabileceği anlamına geliyor.

Tasarım

Microsoft’un yeni oyun konsolu, dikey bir yapıya sahip bulunuyor. Konsolun sol üst köşesinde Xbox logosu, ön kısmında ise disk sürücüsü bulunuyor. Oldukça şık bir tasarıma sahip bulunan yeni model, yatay bir şekilde de konumlandırılabiliyor.

Sony ise bu kez oldukça farklı bir tasarımla karşımıza çıkıyor. 11 Haziran tarihinde gerçekleştirilen tanıtım etkinliğine gösterilen PS5, aşağıya doğru üçgen şeklinde neredeyse birbirine yaklaşan iki beyaz kalıpla çevrili yuvarlak siyah bir dikdörtgene benziyor.

Sonuç olarak Xbox Series X’in daha geleneksel ve daha sade bir görünüşe sahip olduğunu, PS5’in ise daha yenilikçi ve deneysel bir tasarımla geldiğini söylemek mümkün.

Geriye dönük uyumluluk

Geriye dönük uyumluluk konusu da pek çok kullanıcı tarafından önemli hususlardan biri olarak görülüyor. Microsoft bu konuda da bir adım önde gibi görünüyor. Zira geçtiğimiz haftalarda şirket tarafından yapılan açıklamada Xbox One’da oynanabilen tüm oyunların Xbox Series X’de de oynanabileceği açıklanmıştı. Bu sayede yeni konsola geçiş yapan kullanıcılar, daha önce sahip oldukları oyunları tekrar satın almak durumunda kalmadan aynı şekilde oynayabilecekler.

Sony tarafından bu konuda yapılan çok net bir açıklama bulunmuyor. PS4’deki hangi oyunların PS5’de e oynanabileceği konusu henüz gizemini koruyor.

Sanal gerçeklik desteği

Sony PlayStation 5 ile sanal gerçeklik konusunda Xbox Series X’in önüne geçmeyi başarıyor. PlayStation VR kulaklığı ve bu teknoloji ile uyumlu oyun kütüphanesi sayesinde, sanal gerçeklik meraklılarını cezbediyor.

Microsoft’un ise henüz Xbox Series X’için bir VR kulaklık projesi bulunmuyor. Bu da Microsoft’un yakın bir dönemde böyle bir teknoloji ile ilgilenmeyeceği algısı yaratıyor.

Karşılaştırma: Xbox Series X mi PS5 mi daha iyi?

Sonuç olarak her iki cihaz ile ilgili pek çok bilginin henüz netleşmediğini belirtmek gerekiyor. Bunlar arasında çıkış tarihleri, fiyatlar, oyun performansı ve optimizasyon konuları da yer alıyor. Bu sebeple PS5 ve Xbox Series X karşılaştırması ile ilgili net bir sonuca ulaşmak şu an için mümkün görünmüyor.