in

Yeni kişilik envanteri iş bulmayı kolaylaştıracak

yeni kişilik envanteri

Yeni kişilik envanteri, Türkiye’de her yıl üniversiteden mezun olan 750 bin genç için iş bulma sürecini kolaylaştırıyor. Genç işsiz problemi günden güne artarken, gençlerin hem kişiliklerine hem de yetkinliklerine uygun bir iş bulmaları çok kolay olmuyor. Meslek seçiminin eşiğinde olan birçok gence zamanın epey gerisinde kalmış, yurtdışı çıkışlı mesleki yönelim testleri uygulanıyor. Bu testlerin sonucunda ise ne iş veren memnun oluyor ne de iş arayan gençler aradıklarını bulabiliyorlar.

Yeni kişilik envanteri ile özelliklere göre iş bulunuyor

CharacterIX, tüm bu sorunlara çözüm bulmak için Türkiye’nin ilk yerli potansiyel bazlı kişilik envanteri çalışmasını geliştirdi. “Doğru işe doğru insan” sloganıyla yola çıktıkları bu çalışmada, meslek seçiminde kullanılan materyallerinin  günümüz dünyası ile paralel yenilikte olması için uğraşılıyor.

Doğru istihdam için sistemde yenilik gerek

Kişilik yapısının özelliklerinin sözel ifadelerden çok sayısal verilerle ortaya konulması gerektiğini belirten CharacterIX Kişilik Envanter Kurucu Ortağı ve Psikolojik Danışman Dilek Yücedağ, eğitim ve iş dünyasında “doğru istihdam” sorununa yönelik yeni bir sistemin geliştirilmesi gerektiğini de sözlerine ekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Facebook, F8 konferansını koronavirüs sebebiyle iptal etti

ÖSYM bağlantısı ile doğru meslek seçimi

CharacterIX Kişilik Envanteri, bu çalışmayı uygulayan kişilere özel bir sonuç raporu da veriyor. Ayrıca bu rapor, ÖSYM kitapçığına bağlanarak meslek seçiminde de yardımcı oluyor. Bu raporlama sistemiyle çalışmayı yapan kişiye uygun olan ya da kişinin zorlanabileceği meslek isimlerini, tanımları ve üniversite adlarını gösteriyor.

Sistem ayrıca İngilizce ve Azerice de hizmet veriyor.