in

Köpekler tuvalet öncesi neden bir tur dönüyor?

Tamam, boktan bir konuyla karşına çıkmış olabilirim ama cevabı çok garip. Köpeğini gözlemlediysen, yatmadan önce olsun, tuvaletini yapmadan önce olsun, bir kez etrafında dönüyor. Hijyen ve insiyaki alan sahiplikleriyle alakalı bu dönüşün bir sebebi daha ortaya çıktı: Dünyanın manyetik alanı.

Köpekler neden etraflarında dönüyor?

Yatılacak mekanın etrafında dönmek, zemini düzeltmek başka köpeklere “burası benim” demeye yararken, uzun çimenlerde ve karda şöyle bir zeminde dönmek, patilerle zemine vurmak altta olabilecek böcekti, yılandıdan kurtulmaya yarıyor.

donenkopek2

Gelelim manyetik alan olayına. Örneğin, kuşların yön bulmak için, ineklerin de otlanırken dünyanın manyetik alanından faydalandıkları söyleniyor. Frontiers in Zoology sitesinde yayımlanan bir makalede, araştırmacılar 37 farklı cinsten 70 köpeği iki yıl boyunca izlemişler. Köpekler, manyetik alanın kuzey ve güney arasında tuvalet yapıyorlarmış. Bu da aydınlık zamandaki %20’lik bir dilime denk geliyor. Güneş rüzgarları ya da jeomanyetik fırtınalar esnasında ise kuzey-güney hizasını önemsemiyorlar (tutturamıyor olaiblirler de ama makale bununla ilgili bir şey söylemiyor).

Araştırmacılar köpeklerin neden böyle davrandıklarını bulamadılar fakat, köpekler doğu ve batı arasında tuvalet yapmaktan kesinlikle uzak duruyorlar. Evrimsel yapıları gereği ya da 40 bin yıl önce (evcilleşmeye başladıkları zamanlar) kökenlerinin bulunduğu bölgedeki hava şartları, rüzgarın esme yönü (yırtıcıları dışkı kokusuna çekmemek için) gibi etkenler yüzünden böyle bir şey yapıyor olabilirler. Zamanla öğreniriz diye umuyorum.

donen kopek1

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çin, Beagle'ların genleriyle oynuyor