Teknoloji

Koronavirüs önlemi: Samsung ve LG, Hindistan’daki fabrikalarını kapatıyor

Yazı:  | 

Samsung ve LG, Hindistan’daki fabrikalarındaki faaliyetlerini koronavirüs sebebiyle askıya aldı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen, 350 binden fazla insana bulaşan koronavirüs salgın teknoloji devlerini de etkiliyor.


Digital Report, 1 takipçisine kablosuz Bluetooth kulaklık hediye ediyor

Buraya tıklayın, hesaplarımızı takip edip, kazanma şansı yakalayın


Küresel teknoloji LG ve Samsung’un, Güney Kore dışındaki ürün tedarik zincirleri koronavirüs salgınından ciddi bir şekilde etkilendi.

Samsung ve LG, hükümetten gelen talepleri değerlendirerek Hindistan’daki fabrikalarında faaliyetleri durdurma kararı aldı.

Samsung’un, 23-25 Mart tarihlerinde kuzey bölgesinde yer alan Uttar Pradesh eyaletinde yer alan Noida’daki akıllı telefon fabrikasını kapatacak. Samsung’dan bir yetkilinin ZDNET’e verdiği demeçte, “Hindistan hükümetinin politikasını takip ederek, Noida fabrikamızın faaliyetlerini geçici olarak durduracağız. Ürünlerimizi tedarik etme sürecinde herhangi bir aksaklık meydana getirmemek için çok çalışacağız” ifadesine yer verildi.

Fabrika, Güney Kore’li teknoloji devinin en büyük fabrikası ve yılda 120 milyon adet akıllı telefon üretimi yapılıyor. Samsung, fabrikada çalışan bazı işçilerin koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine akıllı telefon üretimini geçici bir süre askıya almış, daha sonra Vietnam’a kaydırmaya karar verdi.

Geçen hafta, Samsung hissedarlarının katıldığı bir toplantıda şirketin eş CEO’su HS Kim, kovid-19 salgınının Güney Kore’de büyümesinin yavaşmalasına rağmen, dünyanın geri kalan ülkelerinde etkilerini daha yeni gösterdiğini söylemişti. Kim, koronavirüs salgınının toplumu ve tüketicileri nasıl etkileyeceğini tam olarak bilmiyoruz ancak bu duruma hazırlanmak içn daha fazla araştırma yapacağız ifadelerini kullandı.

LG de Hindistan fabrikalarını kapatıyor

Hindistan’ın eyalet yönetiminden gelen uyarıları dikkate alan LG de, ay sonuna kadar Noida’daki ve Pune’deki ev aletleri fabrikasını kapatma kararı aldı. LG Güney Kore’de ise, koronavirüs tespit edilen çalışanlardan dolayı bir araştırma merkezi ve fabrikayı kapatarak üretimi askıya aldı.

23 Mart itibariyle, Hindistan’da 467 vaka bulunurken, 2 kişi de kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.