in

Koronavirüs sebebiyle akıllı telefon satışları yarıya düşecek

koronavirus salgını akıllı telefon satışlarını yarıya düşürebilir

Çin’de ortaya çıkan ve 1.000’den fazla insanın ölümüne sebep olan yeni tip koronavirüs salgını yüzünden akıllı telefon satışları yüzde 50 azalabilir.

Çin’deki satışlar ilk çeyrekte yarı yarıya düşebilir

Akıllı telefon üreticileri, 2020 yılında satışlarda geçtiğimiz yıla oranla daha iyi bir tablo bekliyordu. Ancak Çin’i esir alan koronavirüsü salgını, birçok sektörde olduğu gibi akıllı telefon sektöründe de ciddi bir küçülmeye neden olabilir. Canalys’e göre, Çin’deki perakende mağazaların hem de büyük üreticilerin tesislerini kapatması ile akıllı telefon satışları 2020 yılında yüzde 50 düşebilir.

Canalys, Çin’deki akıllı telefon satışlarının, 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 50 oranında düşeceğini belirtirken, diğer bir araştırma şirketi IDC ise akıllı telefon satışlarının yüzde 30 oranında düşebileceğini açıkladı.

Apple’ın da aralarında olduğu birçok şirket Çin’deki satış noktalarını kapattı

Koronavirüs salgını, birçok büyük şirketin, Çin’deki perakende ve üretim noktalarını kapatmasına, çalışanlarını geri çağırmasına neden oldu. Bu şirketler arasında Apple da yer alıyor. Apple’ın en büyük tedarikçilerinden Çinli Foxconn da, henüz tesislerini tam anlamı ile faal olarak kullanamıyor. Shenzen’deki büyük üretim tesisi kapalı durumda olan Foxconn, Zhenghzou’daki tesiste üretime devam etmek için hükümetten onay aldı.

Çin’de, Apple dışında zincir mağazalarını kapatan şirketler arasında IKEA ve Starbucks da yer alıyor. Birçok havayolu şirketinin seferlerini askıya aldığı Çin’de, yıllık büyüme tahmini yüzde 5,6’ya çekilirken, yaşanan salgının küresel büyüme üzerindeki etkisinin ise 0,2 puan olacağı ifade ediliyor.

Pazarda 5G umudu vardı

Akıllı telefon pazarında, son birkaç yıldır daralma yaşayan piyasada, 5G altyapısı ile ağların iyileştirilmesi üzerinden bir beklenti söz konusuydu. Ortaya çıkan durumda, birçok akıllı telefon üreticisi planlamış olduğu lansmanları iptal etme ve erteleme noktasına geldi. Xiaomi, Oppo ve Huawei, yılın ilk yarısında yeni telefon modellerini tanıtmayı planlıyordu. Sony ve LG gibi üreticiler, bu yıl Barselona’da düzenlenecek Dünya Mobil Kongresi’ne katılmama kararı aldıklarını açıkladı.

Çin’in en büyük akıllı telefon üreticilerinden Xiaomi, koronavirüs tehlikesine karşın Mi 10 modelinin lansman etkinliğini Çin’de düzenlemeyeceğini açıklayarak, Barselona’daki etkinlikte tanıtacağını açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Huawei, Kirin işlemcilerin üretimine son verecek