in

Kurumsal teknoloji trendleri 2020’de yazılım ağırlıklı

2019 yılının başından beri teknolojik gelişmeler açısından oldukça önemli anlar yaşadı. İşletmeler ve topluluklar teknolojik dönüşümlerle adım adım ilerlerken, bir yandan 5G kullanımından yapay zekaya kadar çok fazla yol kat edildi.

Bilişim teknolojileri açısından 2020 yılı da oldukça önemli olacak gibi gözüküyor. İşletmelerin de faydalanabileceği, 2020 için en önemli kurumsal teknoloji trendleri ise şöyle:

Daha çok konteyner kullanılacak

451Research, konteyner uygulamaları teknolojileri pazarının 2022’de 4.3 milyar dolara ulaşacağını ve 2020’de daha fazla işletmenin konteynerleri BT stratejilerinin temel bir parçası olarak göreceğini öngörüyor. DevOps yetkinliklerinin güçlenmesi, yazılım üretim hızını artıracak. Kubernetes de bu alandaki önemli platformlardan biri olurken, hizmet geliştirmek, iletmek ve kurmak da hızlanacak.

Bulut sistemi gelişecek

Önümüzdeki yıl tüm depolama ortamlarının erişilebilir olmasını sağlamak için Bulut Veri Yönetimi (CDM) en önemli ihtiyaçlardan biri haline gelecek. Veri hareketliliği ve taşınabilir oluşuyla tek başına bir endüstri oluşturması beklenen Bulut Veri Yönetim’nin gelecek yıl adının daha çok duyulması bekleniyor.

Yedekleme hızı ve başarısı artacak

2019 Bulut Veri Yönetimi Raporu’na göre işletmelerin akıllarındaki en önemli soru, verilerinin %100’ünü kısa sürede ve başarılı bir şekilde yedekleyebilecek bir çözümün geliştirilip geliştirilemeyeceği. Bu nedenle 2020 yılında Veri Erişilebilirliği Hizmet Seviyesi Anlaşmaları (SLA) ve işletmelerin bunlardan beklentileri oldukça fazla olacak.

Yazılım tanımı her yerde olacak

BT altyapısının manuel olarak işletildiği günler artık tarihe karışırken veri merkezi yönetimi de yazılımdan çok daha fazlası haline gelecek. Kod Olarak Altyapı (IaC) yayılmaya devam edecek.

Yedekleme çözümlerinin değişimi önceliklendirilecek

Önümüzdeki yıl yedekleme teknolojileri de değişim sürecine girecek. İşletmelerin iş sürekliliğine verdiği önem nedeniyle eski araçlarla beraber kullanılacak yedekleme çözümleri tamamiyle terk edilip yerine daha yeni, daha esnek, daha basit ve daha güvenilir çözümler tercih edilecek.

Tüm uygulamalar önemli hale gelecek

2020 yılı boyunca, işletmelerin önem verdiği uygulamaların sayısında artış gözlemlenecek, Eskiden yaşamsal ve yaşamsal olmayan uygulamalar olarak ikiye ayrılan dünyada, önümüzdeki yıl keskin hatlar ortadan kalkacak ve bu sayede her uygulamanın kabul gördüğü bir ortam sağlanmış olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tesla’nın tüm yeni otomobilleri sürücüsüz olacak