in

LEGO’dan pilot uygulama

LEGO

Yapay zeka ile geliştirilen yeni LEGO® uygulaması LEGO® Audio & Braille Building Instructions, oyun deneyimini görme engelliler için erişilebilir bir hale getirmeyi hedefliyor. İlk olarak Amerika’da doğan fikir, LEGO® tarafından global olarak hayata geçiriliyor.

www.legoaudioinstructions.com adresinde ücretsiz olarak sunulan uygulama, LEGO® Classic, LEGO® CITY, LEGO® Friends ve LEGO® Movie 2™ setlerini içeriyor. Kullanıcılar, ekran okuyucularını kullanarak, LEGO® tarafından sağlanan sesli talimatları dinleyebiliyor ya da bir Braille okuyucu aracılığıyla talimatları öğrenebiliyor. 2019’un sonunda tamamlanması planlanan Pilot uygulamanın sonuçlarına göre 2020 yılının ilk yarısında daha fazla sesli talimat ve Braille talimatı yayınlanması hedefleniyor.

Fikir, ilk olarak görme engelli doğan LEGO® tutkunu Matthew Shifrin’den geldi. Çocukken bir LEGO® hayranı olan ancak oyun talimatlarını alırken her zaman yardıma ihtiyaç duyan Matthew Shifrin, arkadaşının yardımı ve Braille alfabesi aracılığıyla oyun oynamayı sürdürdü. Görme engelli çocuklar için kendi başlarına bir şey başarmanın oldukça önemli olduğunu vurgulayan Shifrin, “LEGO® yapım parçaları, çevremizi öğrenmemizi, dünyayı görmemizi sağlıyor. Bu çok önemli çünkü görme engelli çocuklar, özellikle ilkokulda birçok sosyal aktiviteden mahrum kalıyor” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  BAistanbul yeni nesil iş analizi konferansı düzenlendi

2007 yılında Matthew görme engelliler için LEGO® yapım talimatları oluşturma fikrini önce MIT (Massachusetts Institute of Technology)’ye götürdü. Sonrasında ise LEGO® Group’taki Yaratıcı Oyun Laboratuvarı ile tanıştı.

LEGO®’dan Fenella Blaize Charity, “Matthew’ün hikayesi LEGO® oyununun gücünü gösteriyor.

LEGO® insanları bir araya getiriyor, insanlar arasında güven inşa ediyor ve yaratıcılığı tetikliyor. Matthew ile çalışmak bir onurdu, tutkusu ve enerjisi gerçekten ilham veriyor. Ancak en önemlisi, onun projesi dünyadaki görme engelli çocukların, tüm LEGO® tutkunlarının hissettiği aynı yaratma sevincini ve gururunu yaşamalarına yardımcı olacak” dedi.

LEGO®, oyun deneyimini daha kapsayıcı hale getirmeyi, tüm çocukların LEGO® sisteminden yararlanmalarını, LEGO® ürünlerine eşit erişim sağlayabilmelerini hedefliyor. Bu anlamda LEGO® Audio & Braille Building Instructions da, LEGO®’ya tüm çocukların erişebilmesi için önemli bir adım.

Yeni sistem, yalnızca görme engelli çocuklara değil, tüm çocuklara fayda sağlıyor. Yarının mimarlarına ilham verme misyonuyla hareket eden LEGO® Group ve LEGO® Foundation, oyun yoluyla öğrenmenin çocukların eleştirel düşünce, yaratıcılık, problem çözme ve iletişim gibi becerilerini geliştirmelerinin en güçlü yolu olduğuna inanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Doctor, Batman ve Gandalf Tardis'e binerler...

Bu Lego protez çocukların kendi uzuvlarını yapmasını sağlıyor