in

LG G4

İlk kez gerçek deriden yapılan arka yüze sahip bir telefonla karşı karşıyayız. Yeni nesil ekranı ve yüksek performanslı görüntü algılayıcısı da var. Diğer rakiplerine karşı ne durumda, görelim.

Bu yılın en şaşırtıcı akıllı telefonlarından birisi olan LG G4, IPS teknolojili ekranı, düşük ışıktaki kamera performansı, deri kaplamasıyla oldukça iddialı. Snapdragon 808 işlemcili ürünü inceleme süreci oldukça zevkli geçti.

Tasarımına bakınca, ilk dikkat çeken arka kısımdaki deri. Etik sebeplerle karşı çıkmıyorsanız, estetik olarak gayet iyi bir duruşa sahip. Parlak plastik dış yapısı, derinin kalitesini biraz gölgeliyor. Hafif kavisli köşeler de şık bir görünüm sağlarken, cihazın düşmelere karşı dayanıklılığını artırıyor.

LG G4 4

LG Display’in hazırladığı ekran, qHD (2560×1440 piksel) çözünürlük sunuyor. Artık bu standarda amiral gemisi telefonlarda alışmaya başlayabiliriz.
Renkler beklediğimiz kadar canlı değil ama yeterince iyi. Yüksek kontrast oranı dikkat çekiyor. Ekrandaki herhangi bir şey normalden daha havalı duruyor. Parlaklık gayet iyi, özellikle güneşin tepemize dikildiği şu yaz günlerinde dışarıda rahatça kullanılabiliyor.

G4’ün nefes kesen tarafı, kamerası. iPhone 6 ve Samsung Galaxy S6’dan daha iyi detaylı çekimler yapıyor. Fakat daha grenli olduğunu da ekleyeyim. Asıl farkı ise düşük ışıkta belli oluyor. Hem detaylar ve parlaklık yüksek hem de hızlı çekim yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  iPhone 6S bu mudur?

LG G4 3

HDR modunu açık tutmamak lazım, bazı fotoğraflarda istenen sonuçları vermiyor ama gerektiğinde açarak deneme yapabilirsiniz.

Videoya modunda da temiz ve akıcı sonuçlar alıyor ama 60 kare/saniye hızında Full HD çekebilse ya da gerçek zamanlı HDR çekim yapabilse daha iyi olurdu. Bir yıl önce çıkan Sony Xperia Z3 bunları yapabiliyordu.

Sistem hızına bakınca, gayet akıcı buldum. Qualcomm Snapdragon 808 işlemcisiyle en hızlısı değil ama hiçbir sıkıntı yaşamadan yoğun kullanımdan bile başarıyla çıktı. Adreno 418 grafik işlemcisi de qHD ekran için biraz zayıf kalıyor ama işlemcide olduğu gibi, yavaşlama gibi bir dert yaşamadım.

LG G4 2

Oyun oynarken cihaz biraz ısınıyor. Oyunlar için özel bir pil tasarruf modu var ki, bu çok iyi. Ancak bazı oyunları Full HD çözünürlüğe düşürüyor, bundan memnun kalacaksanız, sıkıntı yok.

Pil ömrü ise ortalama bir düzeyde. Gündelik kullanımla günü tamamlıyor ama yoğun bir akıllı telefon kullanıcısıysanız, sabah %100 olan telefonu akşam üzeri bir kez daha şarj etmeniz gerekecek.