in

Lilium, uçan taksi için 35 milyon dolarlık bir yatırım daha aldı

Uçan taksi statup’ı Lilium 35 milyon dolar yatırım aldı
Uçan taksi statup’ı Lilium 35 milyon dolar yatırım aldı

Uçan taksi startup’ı Lilium, SpaceX tarafından 35 milyon dolar değerinde bir yatırım aldı. Almanya Münih merkezli şirket, ilk uçuşlarını 2025 yılında gerçekleştirecek.

Geçtiğimiz Mart ayında gerçekleştirdiği tanıtım turunun ardından 240 milyon dolar gibi bir fona ulaşan Almanya merkezli uçan taksi startup’ı Lilium, dev bir yatırım daha aldı.

Geçmişte SpaceX, Tesla, Spotify ve Airbnb gibi girişimleri destekleyen İskoç yatırım şirketi Baillie Gifford, tamamen pilotsuz olarak uçabilen uçan taksi projesiyle adını duyuran Lilium şirketine 35 milyon dolarlık bir yatırım yaptı.

2015 yılında kuruldu

Lilium şirketi 2015 yılında Almanya’nın Münih kentinde kuruldu. Şirket, demiryolu ve karayolundan daha hızlı bir ulaşım sistemi olarak uçan taksi projesini geliştirmeye başladı.

Yaptığı çalışmalar neticesinde helikopter gibi dikey olarak iniş ve kalkış yapabilen bir hava aracı geliştiren, bu yılın Mart ayında yaptığı tanıtım turlarında içinde Tencent’inde bulunduğu pek çok yatırımcıdan toplam 240 milyon dolar değerinde bir fon topladı.

İlk olarak geçen yıl test edilen Lilium’un uçan taksisi, 2025 yılında ilk uçuşlarını yapmaya başlayacak. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre ilk seferler New York ve Boston arasında gerçekleşecek.

Saatte 300 km hız yapıyor

Uçan taksi statup’ı Lilium 35 milyon dolar yatırım aldı
Uçan taksi statup’ı Lilium 35 milyon dolar yatırım aldı

Lilium’un geliştirdiği uçan taksiler pek çok üstün özelliği bünyesinde barındırıyor. Söz konusu araçlar tamamen elektrikle ve pilotsuz bir şekilde çalışıyor.

Toplamda otuz altı adet jet motora sahip olan araç, saatte 300 kilometrelik bir hıza ulaşabiliyor. Helikopter misali dikey kalkış ve iniş yapabilen uçan taksi tam dolu batarya ile 1 saatlik bir uçuş gerçekleştirebiliyor.

Kusursuz bir kanat tasarımına sahip olan Lilium’un uçan taksisi, uçuş sırasında maksimum gücünün. Yalnızca yüzde 10’unu kullanıyor. Söz konusu araç ile 5 kişilik hava yolculukları mümkün hale geliyor.

SpaceX destekçisinden 35 milyon dolarlık yatırım

Daha yeni sayılabilecek bir girişim olmasına rağmen, pek çok önemli yatırımcıdan fon toplayan Lilium, son olarak dünyaca ünlü İskoç yatırım şirketi Baillie Gifford’dan da 35 milyon dolarlık bir yatırım aldı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Lilium Finans Müdürü Christopher Delbrück, Baillie Gifford dünyanın en etkili teknoloji yatırımcılarından biri olduğunu ve söz konusu yatırımın, Lilium için oldukça önemli bir güvenoyu haline geldiğini ifade etti.

Baillie Gifford’un yatırım müdürü Michael Pye ise söz konusu projenin gelecek için oldukça büyük bir önem taşıdığını ve bu yatırımdan ötürü oldukça mutlu olduklarını dile getirdi.

Uçan taksi statup’ı Lilium tarafından geliştirilen hava araçlarının ileride nasıl bir kullanım ağına kavuşacağı henüz bilinmiyor. Fakat pek çok teknoloji uzmanı, söz konusu projeyi, kısa mesafeli ulaşım konusunda oldukça önemli bir adım olarak görüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mobil oyunda 800 bin TL yatırım açıklandı