in

LinkedIn, Rusya’da yasaklandı

Kişisel verilerin ülke sınırları içinde depolanmasını zorunlu kılan kanun, LinkedIn’in yasaklanmasına sebep oldu.

Moskova’daki bir mahkeme, bugün iş sosyal ağını Rusya’da yasaklayan kararı alırken, LinkedIn, iletişim düzenleme kurumuyla açıkça sorun yaşayan ve ülkede yasaklanan ilk yabancı şirket oldu.

Roskomnadzor adlı düzenleyici kuruluş, 2015 yılının Eylül ayından bu yana yerel ve yabancı şirketlerin Rusya vatandaşı kullanıcıların kişisel verilerinin Rusya’da tutulmasını sağlayan kanunu da denetliyor. Kuruluş sözcüsü, mahkemeden yasaklama kararının ulaşmasından sonraki üç gün içinde, yasağın devreye gireceğini belirtti.

Ağustos başında alt mahkeme Roskomnadzor’u haklı bularak, LinkedIn’in iki açıdan Rusya kanunlarına aykırı davrandığına karar vermişti. Bu ihlâller, LinkedIn’in verileri Rusya içindeki sunucularda tutmaması ve siteye kayıt olmayıp, kullanım sözleşmemesini imzalamayan kişilerin de verilerini depolamasıydı.

Rusya’da 2,6 milyon kullanıcısı bulunan LinkedIn, kararın işletmelerin büyümesini önleyeceği ve kişilerin iletişimini etkileyeceğini söylemekle yetindi.

Rusya daha önce Facebook ve Twitter ile de aynı konuda problem yaşamıştı. İki şirket de yeni kanuna uyarak sunucularını Rusya bünyesine taşımaya başladılar.

Geçen yıldan bu yana 1.500 şirketin veri yerelleştirme yasası gereği sistemlerini Rusya’ya taşıdığı belirtiliyor.

PayPal’a da aynısı oldu

Daha önce Türkiye de, PayPal’ın lisansını benzer şekilde iptal etmişti. Yasaya göre, Türkiye’de faaliyet gösteren ödeme şirketleri verilerini Türkiye’de tutmak zorunda. PayPal, verileri uluslararası sunucularda sakladığı için, BDDK’nın verdiği ödeme lisansını alamamıştı.