in

Mac siber tehditleri 4 kat arttı, Windows’u geçti

Mac işletim sistemine yönelik kötü amaçlı yazılımlar, geçen yıla göre yüzde 400’den fazla artarak, Windows’u geride bıraktı.

mac siber tehditleri windows'u geçti

Mac siber tehditleri sayı bazında 4 kat artarak Windows’u geride bıraktı.

Malwarebytes, yıllık yayınladığı ‘Kötü Amaçlı Yazılımların Durumu’ raporunu paylaştı. Raporda, Mac’e yönelik zararlı yazılım tehditlerinin, Windows ve diğer sistemlere göre çok daha hızlı bir şekilde büyüdüğü bilgisi yer aldı.

Siber güvenlik firması, Mac siber tehditleri için ortalama 11 saptamada bulundu. Windows’taki tehdit ortalaması ise 5,8 oldu. Bu da, Mac siber tehditleri için gelinen noktanın, neredeyse Windows’un iki katı olduğunu gösteriyor.

İş dünyasına olan tehditler yüzde 13 arttı

Malwarebytes, raporunda ayrıca 2019 yılında siber suçluların saldırı türlerinin çeşitlendiğini ve stratejilerinin daha çok iş hedeflerine yönelik oluştuğunu gözlemlediğini belirtti. Küresel iş hedeflerine yönelik siber saldırı tehditleri, geçen yıla oranla yüzde 13 arttı ve toplamda 9,6 milyon tehdit saptandı. Bankalar, kötü amaçlı yazılımların en büyük hedefleri arasında yer aldı.

Tehditler büyüyor: Siber saldırılar gitgide daha yaratıcı hale geliyor

Şirket, raporunda ayrıca trojanlar tarafından çevrelenmiş botnetlerin, Emotet, Trickbot, Ryuk, Sodinokibi ve Phobos gibi yeni çıkan fidye yazılımlarının, aileler ve şirketleri nasıl hedef aldığına yönelik bilgiler de paylaştı.

Şirketin CEO’su Marcin Klecynski, yaptığı basın açıklamasında ‘Daha önceden yüklenmiş kötü yazılımlar, reklam yazılımları ve çoklu saldırılardaki artış, siber tehditlerin giderek daha yaratıcı ve kalıcı bir hale geldiğini gösteriyor’ ifadesini kullandı. Klecynski, “Gelen bu karmaşık siber saldırılara karşı çıtayı yükseltmeye devam etmemiz, gizlilik ihlallerine yol açabilecek programları işaretleyip engellememiz, cihazları koruyabilmemiz bir zorunluluk” yorumunu yaptı.

Kaspersky, geçtiğimiz ay Mac kullanıcıları için ciddi bir tehdit haline gelen Shlayer virüsü hakkında kullanıcıları uyarmıştı.

İlginizi çekebilir:  Windows 10 için Mayıs 2020 güncellemesi teste açıldı