Girişim

Magic Leap kendini kurtaracak: 350 milyon dolar yatırım aldı

Yazı:  | 

Magic Leap, kritik bir yatırım aldı. Artırılmış gerçeklik şirketi Magic Leap, son dönemde yaşadığı zorluklarla dikkat çekiyordu. Kısa süre önce 1.000’e yakın çalışanını işten çıkartarak yarıdan fazla işgücünü kaybeden Magic Leap CEO’su Rony Abovitz, çalışanlara gönderdiği mektupla, 350 milyon dolar yatırım aldıklarını ve şirketin geleceğini güvenceye aldığını söyledi.

İlk artırılmış gerçeklik başlığının beklenen başarıyı yakalayamaması sonrasında zor bir döneme giren şirket, yeni modeli Magic Leap 2 ile kurumsal alana odaklanacağını açıklamıştı. Rony Abovitz, çalışanlara gönderdiği mektupla aldıkları yatırımın daha önce kendilerine yatırım yapan önemli yatırımcıların yanı sıra, yeni yatırımcılardan da geldiğini söyledi.

Magic Leap’e bugüne dek Alibaba, AT&T, Google, NTT Docomo, Warner yatırım yapmıştı. Yeni yatırımcıların kim olduklarını açıklamayan Abovitz, önemli bir sağlık şirketinden de yatırım almayı beklediklerini belirtti. Şirkete daha önce Zimmer Biomet adlı sağlık şirketinin yatırım yapacağı konusunda dedikodular vardı, ancak bu konuda herhangi bir bilgi ortaya çıkmadı.

Abovitz, e-postada “Sağlık, kurumsal ve savunma alanında anlaşmalar yapmak üzere iyi bir ilerleme kaydettik. Bu anlaşmaları tamamladıkça duyuracağız” dedi ve önümüzdeki haftalarda yeni bir yatırım daha alabileceklerini ifade etti.

Rony Abovitz, Magic Leap çalışanlarına aşağıdaki e-postayı attı

“Değerli Magic Leap’çiler,

Bugün Magic Leap için finansman sağladığımızı ve yatırım ile taahüdün ilk aşamasını tamamladığımızı söylediğim için çok mutluyum. Yatırıma Magic Leap’in var olan büyük yatırımcıları ve yeni yatırımcılar öncülük etti. Ayrıca önümüzdeki haftalarda yeni bir muhtemel yatırımı tamamlamak üzere çalışıyoruz.

Şu anki zorlu ekonomik ortamda böyle bir finansman almak, mekansal bilişim görevimiz, vizyonumuz ve teknolojimize olan inancın önemli bir göstergesidir. Bu ayrıca, ekibimizin Magic Leap 2’ye olan derin odağımızla yeni kurumsal pazar görevimizi yerine getireceğimize dair inancı gösteriyor.

Bugün, finansmanı almamızla, size 22 Nisan 2020’de gönderdiğimiz şartlı WARN (İşçi Ayarlama ve Yeniden Eğitim Bildirim Yasası) bildirimizi de resmen geri çekiyoruz, bunun dışında çalışma şartlarında hiçbir değişiklik yok ve normal operasyonlarımızı sürdüreceğiz.

Sağlık, kurumsal ve savunma anlaşmalarımızda iyi bir noktadayız. Bu anlaşmaları tamamladığımızda, duyurusunu yapabileceğiz.

Hepinize yılmaz ruhunuz, birbirinizi ve şirketimizi desteklemeye devam ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum.

Teşekkürler,
Rony”