Masaüstü Pencere Yöneticisi (dwm.exe) nedir, neden çok güç tüketiyor?

Masaüstü Pencere Yöneticisi (dwm.exe) nedir ve neden aşırı güç tüketiyor?

Masaüstü Pencere Yöneticisi (dwm.exe) nedir sorusu, PC’nizde aşırı güç tüketen bir yapı olduğunu keşfettiyseniz sizin de aklınıza gelmiş olmalı.

Bilgisayarınızda Masaüstü Pencere Yöneticisi adlı garip bir işlem fark ettiyseniz, kafanız karışabilir hatta endişelenebilirsiniz. Nereden geldi, ne işe yarıyor, yoksa kötü amaçlı bir yazılım mı?

Masaüstü Pencere Yöneticisi (dwm.exe) nedir başta olmak üzere dwm.exe hakkında bilmeniz gereken her şeyi, buna neden ihtiyaç duyduğumuzu ve devre dışı bırakıp bırakamayacağımızı açıkladık.

Masaüstü Pencere Yöneticisi (dwm.exe) nedir?

Windows Görev Yöneticisi’ni açtığınızda, (görev çubuğuna sağ tıklayıp Görev Yöneticisi’ni seçerek), Masaüstü Pencere Yöneticisi adlı bir giriş göreceksiniz.

Bu, işlemler sekmesinde ve dwm.exe dosya adının altındaki Ayrıntılar sekmesinde görünür ve CPU’nuzu (merkezi işlem birimi), belleği ve GPU’nuzu (grafik işleme birimi) aktif olarak kullandığı gösterilir.

Windows, Masaüstü Pencere Yöneticisi’nin güç kullanımını Düşük ya da Çok Düşük olarak sınıflandırır buna karşın endişelenmeniz normal. Dwm.exe’yi siz başlatmadınız ve arka planda ne işe yaradığından emin değilsiniz.

İlk olarak, panik yapmayı gerektirecek bir durum yok. Çünkü Masaüstü Pencere Yöneticisi (dwm.exe) tamamen yasal bir Windows işlemidir. dwm.exe, grafik kullanıcı arabiriminizi (GUI) oluşturmanıza yardımcı olur ve işletim sisteminin görsel efektleri kullanmasını sağlar.

Bunlar arasında şeffaf pencereler, 3D animasyonlar, görev çubuğu küçük resimleri ve masaüstü temalar, duvar kağıtları yer alır. Masaüstü Pencere Yöneticisi buna ek olarak optimum görüntü kalitesini sağlamanız için yüksek çözünürlüklü monitörlere destek sağlar.

Neden Masaüstü Pencere Yöneticisi kullanmalısınız?

Masaüstü Pencere Yöneticisi, Windows Vista’da tanıtıldı ve o zamandan beri Windows’un ayrılmaz bir parçası oldu. Birleşik Pencere Yöneticisi olarak, ekstra görevler de üstlendi. Bu, pencerelerin doğrudan ekranda görüntüleyen uygulamalar yerine verileri Windows belleğinin farklı bölümlerine yazıldığı anlamına geliyor.

Masaüstü Pencere Yöneticisi, tüm pencereleri kontrol ettiğinden panoya sorunsuz bir şekilde görsel efekt uygulayabilir. dwm.exe olmasaydı, Windows’un görünümünü özelleştiremezdiniz.

Masaüstü Pencere Yöneticisi nasıl devre dışı bırakılır?

Bu sorunun yanıtı çok kısa, devre dışı bırakamazsınız. Windows’un eski sürümleri, görsel efektler konusunda bir endişeniz yoksa dwm’i kapatmaya izin verir. Ancak özellik artık işletim sisteminin ayrılmaz bir parçası ve Windows 10 ve Windows 8’de Masaüstü Pencere Yöneticisi kaldırılamaz.

Görev Yöneticisi’nde, Masaüstü Pencere Yöneticisi ya da dwm.exe’ye sağ tıklayıp işlemi sonlandır diyebilirsiniz ancak bu teorik bir işlem olur. dwm.exe, korumalı ve temel bir sistem süreci olduğu için bunlar işe yaramaz. Uygulamayı kaldırmak imkansızdır.

Windows 7’de dwm.exe’yi devre dışı bırakmak

Halen Windows 7 kullanıyorsanız, aşağıdaki yöntemi kullanarak Masaüstü Pencere Yöneticisi’ni devre dışı bırakabilirsiniz.

Dwm neden bu kadar çok RAM kullanıyor?

Bahsettiğimiz gibi, dwm yani Masaüstü Pencere Yöneticisi, bilgisayarın işlemci gücü ve belleğin sadece küçük bir miktarını kullanmalıdır. Ancak dwm.exe gereğinden çok CPU ya da RAM kullanıyorsa, deneyebileceğiniz birkaç düzeltme mevcut.

Gereksiz görsel efektleri kapatın

Pencere animasyonları, beliren menüler ve görev çubuğunda küçük resimler olmadan da yaşarım diyorsanız, görsel efektleri kapatabilirsiniz. Bu işlem, Masaüstü Pencere Yöneticisi’nden kaynakları geri alır.

Masaüstü kişiselleştirmesine dikkat edin

dwm’in daha az kaynak tüketmesini istiyorsanız, yukarıdaki önleme ek olarak daha az grafik yoğunluklu bir masaüstü teması ve duvar kağıdına geçebilirsiniz. Görev Çubuğu ve Başlat menüsündeki şeffaflık efektlerini kapatabilirsiniz.

Sisteminizi ve Grafik sürücülerinizi güncelleyin

Windows’ta Masaüstü Pencere Yöneticisi’nin aşırı kaynak kullanımına neden olan bir hata olabilir, bu nedenle sistemi güncellediğinizden emin olun.

Bilgisayarınız için en son güncellemeleri kontrol etmek ve yüklemek için, Ayarlar>Güncelleme ve Güvenlik>Windows Güncelleme>Güncellemeleri Kontrol Et bölümüne gidin.

Ayrıca dwm, büyük ölçüde GPU’nuza (grafik işleme birimi) dayandığından, grafik sürücülerinizin güncel olduğundan emin olun. Windows Update, ekran kartınız için en son sürücüleri otomatik olarak yüklemelidir ancak üreticinin web sitesini kontrol edebilir ve kendiniz, manuel bir güncelleme de yapabilirsiniz.

Masaüstü Pencere Yöneticisi kötü amaçlı bir yazılım olabilir mi?

Masaüstü Pencere Yöneticisi, resmi bir Windows ürünü olmasından ötürü kesinlikle bir virüs ya da başka bir güvenlik tehdidi değil. Buna ek olarak bu sürecin kötü amaçlı yazılımlar tarafından taklit edilme olasılığı da çok düşük.

dwm’in kötü amaçlı yazılım olma olasılığını ortadan kaldırmak isterseniz dosya konumunu kontrol edin. Görev Yöneticisi’ni açın ve İşlemler sekmesinde, Masaüstü Pencere Yöneticisi’ne ya da Ayrıntılar sekmesinde dwm.exe’ye sağ tıklayın. Bağlam menüsünde Dosya Konumunu Aç’ı seçin.

Açılan konum C:\Windows\System32 klasörü ise, çalışan işlemin resmi Masaüstü Pencere Yöneticisi olduğundan emin olabilirsiniz. Konum farklıysa, bir virüs taraması gerçekleştirebilirsiniz.

Mümkünse tüm gizli kötü amaçlı yazılımları kaldırmak için, önyükleme zamanı taraması yapın. Windows Güvenliği’nde, Virüs ve Tehdit Koruması>Tarama Seçenekleri>Windows Defender Çevrimdışı Tarama’ya gidin ve Şimdi Tara’yı tıklayın.

Dwm sizi endişelendirmesin…

Masaüstü Pencere Yöneticisi (dwm.exe) nedir sorusunun yanıtı işte bu şekilde. dwm. exe, işini arka planda yapan önemli bir sistem işlevi. İsmi belirsiz ve karışık görünse de dwm, Windows’un görünümü ve sorunsuz çalışması açısından önemlidir. Bu nedenle onu devre dışı bırakamaz ve kaldıramazsınız.

Exit mobile version