in

Messenger yenilendi, hedef seneye ‘tam değişim’

Facebook, mesajlaşma uygulaması Messenger’da ufak bir değişikliğe giderken, uygulamanın direktörü seneye büyük değişiklik olacağının sinyalini verdi.

Uygulama hem işlevsel hem görünüm olarak tazelendi. Artık kısa mesaj atmak isteyenler Messenger’ı kullanabilecekler. Bu yenilik, SMS’i WhatsApp ya da Messenger gibi uygulamalardan çok kullanan ABD’lileri hedefliyor ama uygulamadan çıkmadan SMS atabilmek gerçekten de pratik.

Uygulamada o an çevrimiçi olan arkadaşlarınızı gösteren ana sekmenin yanına, favoriler, doğumgünleri ve son konuşmalar gelecek.

Messenger

Yeni bölümlere alt kısımda en sola gelecek ev simgesiyle ulaşılabilecek. Buna dokunulduğunda bu yeni özellikler görülecek.

Fişler, müşteri hizmetleri ve kargolar da Messenger’dan takip edilecek
İki yıl önce PayPal Başkanı iken görevini bırakarak Messenger’ın başına geçen David Marcus, ise o günden bu yana kullanıcı sayısını 200 milyondan 900 milyona çıkardı. Uygulama para göndermeyi, Uber çağırmayı, kıyafet siparişi vermeyi ve daha fazlasını yapabilmeyi sağlıyor. TIME ile konuşan Marcus, gelecekte fişlerin, tüm müşteri hizmetleri etkileşimlerinin, kargo bildirimlerinin de Messenger’dan görülebilmesini istiyor.

Ancak bu esnada bugünkü arayüzün korunmasına da gerek olmadığını söylüyor. Bu konudaki bildirimlerin sıklığının insanları rahatsız edebileceğini, bu yüzden de buna bir çözüm bulacaklarını belirtiyor.

Marcus, fotoğraf paylaşımında önemli bir yeniliğin yakında karşımıza çıkacağını, grup konuşmalarının çok daha iyi hâle getirileceğini ve M adlı kişisel asistan hizmetinin geliştirileceğini ekliyor.