in

Microsoft: Bilgisayarlarınızı güncellemek yerine yenisini alın

windows 10 güncelleme

Microsoft ilginç bir açıklama yaptı. Kullanıcılarına Windows 7 sürümünü Windows 10 sürümüne yükseltmemelerini ve güncelleme yapmamalarını söyledi. Bunun yerine kendi cihazlarını almalarını önerdi. Windows 7 sürüm sistemine verilen destek 14 Ekim’de sona erdi. Bu yüzden Microsoft, kullanıcılarına beklenmedik bir öneri sundu. Windows 7’nin 2009 yılında piyasaya sunulması ile beraber, şu an bu sürüme sahip 440 milyon bilgisayarın olduğunu tahmin ediliyor.

Microsoft konu ile ilgili bir sayfa uzunluğunda bir yazı yayımladı. Yazıda Windows 7 sürümünü kullanan kullanıcıların güncelleme yapmak yerine yeni bir bilgisayar almalarını tavsiye etti. Üstüne üstlük, şirket kendi bilgisayar markasından Surface serisini önerdi ve bu serinin iyi yanlarından bahsetti. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde ise kullanıcıların yeni bir bilgisayar almasınıni mevcut bilgisayarlarının sürümlerini güncellemekten çok daha mantıklı olacağını belirttiler.

“Windows 7 kullanıcıları için, Windows 10 Pro yüklü yeni bir bilgisayara geçmelerini öneriyoruz. Surface serisine ait cihazlar hem hafif hem daha hızlı, hem de daha güvenli. Üstelik fiyatı da, sekiz sene önceki muadillerine göre oldukça uygun.”

Microsoft ayrıca Windows 7’den 10’a yapılan güncellemenin de riskli olabileceğini ve bazı eklenti ve yazılımların düzgün çalışmama ihtimalinin olduğunu belirtti. Kullanıcıların bu ikaza dikkat etmeleri gerekiyor çünkü gerçekten de Windows 7’den Windows 10 sürümüne güncelleme yaparken dahili kart okuyucular ya da parmak izi tarayıcıları çalışmayı durdurabiliyor.

Normal kullanıcılar için Windows 7 sürümüne verilen destek 14 Ocak 2019 tarihinde sona eriyor. Microsoft, Windows 7’nin kaçınılmaz sonu ile ilgili kullanıcılarını bir süredir uyarıyordu. Fakat kullanıcılar harekete geçmek için acele etmeyip son dakikaya kadar bekledi. İstatistiklere göre şu an için dünya genelinde hala 440 milyon Windows 7 kullanıcısı bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Koronavirüs sebebiyle akıllı telefon satışları yarıya düşecek