Microsoft bu ay içinde yeni Windows’u piyasaya sürecek

Microsoft bu Mart ayında yeni Windows'u piyasaya sürecek

WalkingCat’e göre Microsoft, yeni Windows’u yakında yayınlayacak. Ancak “yeni Windows” a yapılan atıf muhtemelen bir slogana ait olacağından çok heyecanlanmayın.

Windows 10 21H1’in yalnızca bir hizmet paketi olacağı ve 20H2’nin bir güncelleme olarak kalacağı dikkate alındığında, “yeni Windows” referansı yalnızca Windows 10X’e karşılık gelebilir.

Microsoft yakında “Yeni Windows”u başlatacak

Başlangıçta Surface Neo gibi yeni nesil katlanabilir cihazları yönetmek için tasarlanan ve daha sonra Microsoft’un Google’ın Chromebook’larının tehdidiyle mücadele etmek için temel dizüstü bilgisayarlarda kullanmak üzere genişlettiği bir Windows 10 konseptinden bahsediyoruz.

Bu genişletilmiş hedef, 2020’nin sonlarında duyurulan bir sürümü erteledi. Ayrıca, sanallaştırma teknolojilerini kullanarak Win32 uygulamalarını çalıştırmanın zorlukları var. Gerçek şu ki, bu noktada bu sorunun çözülüp çözülmediğini veya Windows 10X’in yalnızca UWP evrensel uygulamalarını çalıştırma yeteneğine sahip olup olmayacağını bilmiyoruz.

Bir emülatör aracılığıyla test edilebilmesine rağmen, Windows 10X’in genel halk tarafından kullanılamayacağı vurgulanmalıdır. Microsoft, onu Surface markalı cihazlarda kullanacak ve yeni ekipmana ön kurulum için OEM’lere lisanslayacak. Şimdiye kadar sadece yeni hibrit Intel Lakefield işlemcileri için destek gösterdi, bu da diğer donanım platformlarında çalışmasını engellemiyor.

“Yeni Windows” hiçbir şekilde Windows 10’un mevcut sürümlerinin yerini almayacak olsa da, en büyük önemi, daha büyük Windows Core OS projesinden ortaya çıkan ilk sistem olması. Temel bir çekirdek ile genişletilebilen veya azaltılabilen modüler bir geliştirme.

Microsoft uzun bir süredir bilgisayar, tablet, Xbox veya HoloLens cihazı gibi her tür cihazda eşit derecede iyi çalışan tek bir işletim sistemi üretmeye çalışıyor. Şimdiye kadarki girişimler başarısız oldu. İlk Surface için Windows, Windows 10 S veya ARM üzerinde Windows 10 tam bir fiyaskoydu. Ancak “Yeni Windows” ile ilgili daha fazla ayrıntı için sabırsızlanıyoruz.

Exit mobile version