in

Microsoft Japonya Çalışan Verimliliğini Artırıyor

stres microsoft

Japonya’da hükümetin 2016’da yaptığı bir araştırmaya göre ülke, dünyanın en uzun çalışma saatlerine sahip. Ülkedeki firmaların dörtte biri, çalışanların ayda 80 saatten fazla mesai yapmasını gerektiriyor. Hükümet ise bu yıl yasal fazla mesai çalışmalarını ayda 45 saate sınırlayan yeni bir yasa çıkardı.

Microsoft Japonya çalışanlarına üç günlük bir haftasonu uygulayarak çalışanlarının iş-yaşam dengesini iyileştireceğini umuyor.

OECD Compendium’un verilerini kullanan bir rapora göre şirket, çalışma haftasının saatlerini azalttığında, üretkenliğin ve verimliliğin %39,9 oranında arttığını gözlemlemiş.

Japonya G-7 ülkeleri arasındaki en çok çalışan ama en az verimli iş gücüne sahip.

Dört günlük çalışma haftası, çalışanları zamanlarını daha verimli kullanmaya zorladı; bu nedenle, toplantılar hem azaltıldı hem de dijital ortamda yapılabilecek hâle getirildi.

Çalışanlar aynı ay içinde %25,4 daha az izin aldı, %58,7 daha az sayfa yazdırdı ve %23,1 daha az elektrik kullandı.

Bu strateji hâliyle her iş için işe yaramayacaktır fakat Microsoft Japonya’daki çalışanların çoğunluğu, bu yeni girişimi heyecanla karşıladı. Ağustos ayında yapılan bu denemeyi çalışanların %92,1 beğendi. Yüzde 7,9’un aklını ne çeldi acaba…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Windows 10, Edge web tarayıcısını otomatik indirecek

Microsoft, programın başarısı nedeniyle, aynı denemeyi önümüzdeki yaz veya gelecekte başka tarihlerde tekrar uygulamayı planladığını belirtti.