in , ,

Microsoft, CyberX’i satın aldı: Azure IoT güvenliği güçlenecek

Microsoft, CyberX satın alma işlemi tamam Azure IoT platformunun güvenliği artacak
Microsoft, CyberX satın alma işlemi tamam Azure IoT platformunun güvenliği artacak

Microsoft, CyberX satın alma işlemi tamam

Microsoft, Azure hizmetlerini geliştirmek amacıyla IoT güvenlik tedarikçisi CyberX satın alma sürecini tamamladığını duyurdu. Şirket, CyberX satın almasıyla IoT için dört yıl içerisinde 5 milyar dolarlık yatırım stratejisinde bir adım daha atmış oldu.

Microsoft, IoT güvenlik tedarikçisi CyberX satın almasını bugün duyururken, satın alma miktarı belirtilmedi. Microsoft yetkilileri, CyberX’in ürün ve teknolojilerinin var olan IoT güvenlik ürünlerine entegre edileceğini belirttiler.

CyberX, müşterilerin var olan IoT varlıklarını daha iyi yönetmek ve cihazları daha güvenli hale getirmek için görünür kılıyor. CyberX’in teknolojisi bir binadaki ya da binanın bir katındaki binlerce cihazın dijital haritasını çıkartıyor, böylece güvenlik durumu ve bağlanabilirlik gibi bilgiler kullanıcılarla erişilebilir oluyor.

CyberX ile Azure IoT platformunun güvenliği artacak

CyberX’in teknolojisi, Microsoft Azure Sentinel gibi ürünlerde yakınsayan BT ve operasyonel teknoloji (OT) ağlarındaki tehditleri tespit etmeyi sağlamanın yanında, diğer Azure IoT hizmetlerini de tamamlayıcı rol üstlenecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İngiltere, Huawei’nin 5G teknolojisindeki rolünü kademeli olarak sonlandırmaya hazırlanıyor

Waltharn, Massachusetts merkezli CyberX, 2013 yılında kuruldu. IoT güvenlik platformu hâlihazırda IoT için Azure Güvenlik Merkezi ürününde entegre olarak yer alıyor.

Microsoft, 2018 yılında IoT teknolojisine dört yıllık bir yatırım planı açıklamıştı. 5 milyar dolar harcama sözü veren şirketin gerçekleştirdiği CyberX satın alma işlemi de bu kapsamda değerlendiriliyor.

Şubat ayında ilk kez ortaya atılan, ancak bir süre sessizlik sonrasında dahi, aylardır gerçekleşeceği konuşulan satın almanın 150-165 milyon dolar arası yapıldığı da iddialar arasında.

Microsoft’un CyberX’e olan ilgisinin de şirketin son yıllardaki çalışmaları sebebiyle olduğu düşünülüyor. CyberX, nüyük işletmeler için BT hizmetleri ve özellikle yapay zeka ile yeni nesil zorlukları tespit etme ve üstesinden gelmeyi baz alan siber güvenlik çözümleri sunuyor.

Intel’in mayısta İsrail merkezli Moovit adlı şirketi 900 milyon dolara satın alması gibi, Microsoft’un da satın alma öncesinde CyberX ile bağı vardı. Mart ayında Azure bulut platformu, CyberX ekosistemine dahil edilmişti. Ancak Intel’in satın almasından farklı olarak, Microsoft, CyberX’in yatırımcılar arasında yer almıyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yeni Windows 10 güncellemesi ile kopyala yapıştır değişiyor

CyberX kısa süre önce Norwest Venture Partners, Qualcomm Ventures, Glilot ve OurCrowd gibi kurumların yanı sıra, Facebook’tan Stan Chudnovsky ve Gigi Levy-Weiss gibi bireysel yatırımcıların da yer aldığı 48 milyon dolarlık bir fon almıştı.