in

Microsoft ilk dizüstü bilgisayarını tanıttı

Surface Book adlı cihaz, yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranı, ince ve ekrandan ayrılarak tablete dönüşen ekranı ve firmanın iddiasına göre MacBook Pro’dan iki kadar yüksek performansıyla büyük ilgi görebilir.

İkisi bir arada cihazların sayısı hiç azalmıyor, ancak bunları kullananlarla karşılaşmak da henüz normal bir durum hâline gelmiş değil. Ancak Intel’den sonra Microsoft da bunun için bastırıyorsa, bu cihazları kullanmak kaçınılmaz olmuş hâle gelebilir. (Bunu değiştirebilecek tek şey sizsiniz: İnsanlar piyasaya çıkan cihazları almayana kadar bu ürünlerin sayısı artacaktır.)

Microsoft Surface Book

Ekran oranı Chromebook’a benziyor
Microsoft’un yeni ürünü iki anlamda önem taşıyor: Hem firmanın bugüne dek ürettiği ilk dizüstü bilgisayar olması hem de birçok hoş özelliği bir araya getirmesi.

Surface Book, Surface Pro 4 tabletten sadece biraz daha büyük. 13,5 inçlik PixelSense dokunmatik ekranı 3000×2000 piksel çözünürlüğü ile 267 ppi yoğunluğa ulaşıyor. Ekran oranı ise 16:9 ya da 16:10 yerine 3:2, bu yüzden standart dizüstülerle yanyana konduğunda ekran biraz daha yüksek.

Microsoft Surface Book

Klavye çok rahatmış. Tamam da niye?
Herkesin 1,6 mm tuş yüksekliğine takıldığı klavyenin, rahat olabileceğini söyleyebiliriz. Ancak herkesten farklı bir şey yapalım ve bu niye daha iyi, onu da söyleyelim. MacBook Air için 1 mm olan tuş yüksekliği, standart dizüstülerde 2,5 mm’yi geçebiliyor. Bu yüzden, ara bir değer olması, parmakları ne tam basamadım hissine gark edecek, ne de parmaklar yol gidecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Apple’ın ARM tabanlı ilk bilgisayarları 13,3 inçlik Macbook Pro ve 24 inçlik iMac olacak

Microsoft Surface Book

Çift ekran kartı
Intel’in 6. nesil Core i5 ve Core i7 işlemcilerini kullanacak olan Surface Pro, NVIDIA GeForce ekran kartıyla da oyun severlere hitap edecek. Elbette ne kadar edebileceğini tam konfigürasyonlar açıklanınca anlayacağız.

Bunun dışında 8/16 GB bellek, 128/256/512 GB ve 1 TB SSD seçenekleri mevcut. İki adet USB 3.0, tam boy SD kart yuvası, 5 MP ön ve 8 MP arka kamerası da bulunuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=XVfOe5mFbAE

İddia büyük: Rakip MacBook Pro!
Tüm bunlara karşın, Microsoft iddialı konuşuyor: MacBook Pro’dan iki kat yüksek performans, 12 saate kadar pil ömrü. E harika! Gelsin de görelim.

Klavyeden ayrılan ekran sayesinde tablet gibi kullanılabiliyor demiştik, değil mi? Bu durumda dahilî ekran kartını kullanıyor, zira haricî ekran kartı ve yuvalar klavye kısmında. Özel bir bağlantıyla ekranın klavyeye bağlandığı Surface Book’un boyutları yaklaşık bir A4 kağıt kadar.

Microsoft Surface Book’un en düşük modeli 1499 dolar fiyatla  7 ekimde ABD’de satışa çıkacak.