Microsoft ve Qualcomm’un anlaşmasının sonu, M1 Mac’ler için Windows anlamına gelebilir

Durum, Microsoft ve Qualcomm arasında uzun süredir devam eden ve sonunda sona ermek üzere olan ve Windows'un sonunda doğrudan M1 Mac'lerde kullanılabileceğini ima eden uzun süredir devam eden bir anlaşmayla bağlantılı olabilir

Microsoft ve Qualcomm'un anlaşmasının sonu, M1 Mac'ler için Windows anlamına gelebilir

M1 Mac’ler için Windows belki de yolda. Apple, Intel Mac’ler için her zaman Windows desteği sağlamıştı. Ancak ARM tabanlı M1 işlemcisine sahip yeni bilgisayarlar yalnızca yerel olarak macOS çalıştırabilir.

XDA’ya göre Qualcomm, ARM işlemcilerin  yerel Windows desteğine sahip tek işlemci olmasını sağlamak için Microsoft ile özel bir anlaşmaya sahip. Bu anlaşmanın süresi yakında dolacak ve Microsoft’un Windows’u ilk kez diğer ARM işlemci üreticilerine lisanslamasına izin verecek.

Microsoft ve Qualcomm’un anlaşmasının sonu, M1 Mac’ler için Windows anlamına gelebilir

Mac kullanıcıları için iyi haber: M1 Mac’ler için Windows

Yapılan anlaşmanın tam olarak ne zaman sona ereceği bilinmiyor, ancak haberlere göre yakında sona erecek. Qualcomm, Windows ARM’nin oluşturulmasında Microsoft’a yardım ettiği için şirket, diğer satıcılarla olan ilişkilerinden de yararlanabildi. MediaTek gibi diğer şirketler artık Windows çalıştırabilen ARM işlemcileri üzerinde çalışıyor.

2016’da Microsoft ve Qualcomm, ARM üzerinde Windows için planlarını açıkladı. İşletim sisteminin onu Windows RT’den ayıran x86 uygulamalarını taklit etmesine izin verdiği için önemli bir değişiklikti. Cihazlar bir yıl sonra duyuruldu ve kısa bir süre sonra gönderilmeye başlandı. O zamandan beri Microsoft, Windows 11 ve ayrıca ARM64EC ile x64 emülasyonunu dahil ederek uygulamaları simüle edilmiş eklentilerle yerel olarak çalıştırmanıza izin veriyor.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir
Karşılaştırma: Macbook Pro 13 ve Macbook Pro 14

Mac kullanıcıları için iyi haber, Microsoft-Qualcomm anlaşmasının tamamlanmasıyla birlikte Apple’ın yakında M1 yonga ailesi için Windows 11 desteğini lisanslayabilecek olması olarak öne çıkıyor. Bu bilgisayarlarda Boot Camp bulunmadığından, şu anda M1 Mac’lerde Windows çalıştırmak için yalnızca bir sanal makine kullanılabilir. Sistemin doğal olarak çalıştırılması, oyun oynamak için de verimli bir performans artışıyla sonuçlanacaktır.

Exit mobile version