in

Microsoft yaratıcı dünyaya Surface Studio’yu hediye etti

Düzenlediği etkinlikte birçok yenilik tanıtan şirketin, Surface Studio adlı hepsi bir arada bilgisayarı, bugüne dek tanıttığı en çarpıcı ürünlerinden birisi olmaya aday.

Ayak kısmından katlanabilen ekranı ve iMac’i andıran ince ekranın küçük çerçevesi, beyaz tonları ve klavye faresiyle dikkat çeken cihaz, 6. nesil Intel Core i5/i7 işlemci ve 4 GB’a kadar belleğe sahip NVIDIA grafik işlemci kullanıyor.

Microsoft, 28 inçlik PixelSense ekranın dünyanın en incesi olduğunu iddia ederken, görüntü oranı ise 16:9 ya da 16:10 yerine 3:2 olarak belirlenmiş. 32 GB’a kadar bellek ve diskle bellek kartını birleştiren 2 TB’a kadar melez depolama alanı bulunan cihazda, 2.1 dahilî hoparlörler mevcut.

https://www.youtube.com/watch?v=BzMLA8YIgG0

Tabandaki kısımda dört adet USB 3.0, Ethernet, ses, SD ve Mini DisplayPort ve Surface Dial adlı haptik (titreşimle geribildirim yapan) kontrolcü yer alıyor.  Hoparlörler ve sürücü de bu ünitede yer alıyor.

Microsoft Surface Dial

Ekran fotoğrafın yanı sıra, film sektörüne de Adobe sRGB’nin yanı sıra DCI-P3 ve Vivid renk paletleri ile göz kırparken, 4500×3000 piksel çözünürlüğe ulaşıyor ve 10 noktadan dokunmatik özelliğine sahip. Ayrıca, Surface Pen adlı kalemle kullanılabiliyor.Surface Dial adlı kontrolcü, ekrana konularak çeşitli işlemlerde ek özellikler sağlayabiliyor. Örneğin çizim yaparken, bir renk ayarı düğmesi olarak kullanmak mümkün.

Microsoft Surface Studio

Ekranın bir özelliği de gerçekçi ölçekte görüntü vermesi, yani basılı ürünler hazırlayan tasarımcılar gerçekte 1 cm olacak bir nesne ile çalışırken, ekranda da bu nesneyi 1 cm olarak görebilecekler.

Ön siparişle satışa çıkan Surface Studio, yıl sonunda belirli sayıda satışa sunulacak ve fiyatı 2.999 dolardan başlayacak.