in

Mitsubishi Electric, e-fabrika teknolojilerini tanıttı

woman looks transparent monitor panel that indicates technological graphics, futuristic GUI(Graphical User Interface), IoT(Internet of Things), technological abstract

Fabrika otomasyonu teknolojileri üreten Mitsubishi Electric, Almanya Nunberg’de 26-28 Kasım tarihleri arasında düzenlenen SPS IPC Drives Fuarı’na katıldı. Fuarda dijital dönüşüm odaklı e-fabrika teknolojilerini tanıtan Mitsubishi Electric, robot teknoloji ile veri işlemeden, otomasyon ağ oluşturmaya kadar pek çok alanda sunduğu ürün ve çözümlerin, e-Factory konsepti ile birleşimi hakkında önemli bilgiler aktardı. Vurguladığı konular arasında dijital dönüşüm süreçlerini etkileyen Operasyonel Teknoloji (OT) ve Bilgi Teknolojisi (IT) sistemlerine yönelik yaptıkları çalışmalar da yer aldı.

Üretimde yeni bir soluk

Dijitalleşme süreçlerinin getirdiği dezavantajlardan biri de OT ve IT alt yapılarını birleştirmede yaşanan zorluklar oluyor. Mitsubishi Electric, yeni işletme modellerinin bu birleşimden doğacağını savunurken, geliştirdikleri MELIPC serisi ile hem OT hem IT alanında etkin ve aktif kullanım sunuyor.

2020 yılı ile piyasadaki her yeni ürününü en son CC-Link IE TSN gigabit Ethernet ağıyla uyumlu hale getireceğini açıklayan Mitsubishi Electric, bu sayede tüm OT ekipmanlarını senkronize ederken aynı zamanda IT altyapısı ile kesintisiz veri alışverişine olanak sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Japonlar: "Ata sporumuzdur!"

Yeni robotlar görücüye çıktı

İnsan robot iş birliğinin sürdürülmesine ve geliştirilmesine destek veren Mitsubishi Electric, geliştirdiği MELFA Assista Cobot’u, SPS IPC Drives Fuarı’nda tanıttı. Sektör tarafından ilgiyle karşılanan robot, kullanım kolaylığı ve programlanabilir oluşuyla da beğeni topladı.

Fuarda tanıtılan başka robotlar da vardı. Benzerlerinden daha küçük olan ve tek bir ünite ile kontrol imkanı sağlayan MELSEC iQ-F PLC Serisini daha kompakt çözümler arayan makine üreticilerini düşünerek geliştiren Mitsubishi Electric, yeni MELFA RV-8CRL Eklemli Kol Robotu ile de fabrikaların düşük-orta zorluk seviyesindeki ihtiyaçlarına çözüm olarak sundu.