Teknoloji

Mobil Dünya Kongresi koronavirüs sebebiyle iptal edildi

Yazı:  | 

Bu yıl İspanya’nın Barselona şehrinde düzenlenecek 2020 Mobil Dünya Kongresi koronavirüs riski nedeniyle iptal edildi.

Mobil Dünya Kongresi etkinliğinin düzenleyici kuruluşu GSMA, 2020 yılında Barselona’da düzenlenecek etkinliğini, uzun tartışmaların ardından iptal ettiğini açıkladı. Etkinlik kurulu, sağlık yetkililerinin koronavirüs ile ilgili herhangi bir sağlık krizi olmaması yönünde görüş bildirmelerine karşın etkinliği iptal etti. 28 katılımcının yer aldığı 6 saatlik bir toplantının ardından, Çarşamba günü yapılan toplantının ardından karar duyuruldu. Kongre, 24-27 Şubat tarihleri arasında düzenlenecekti.

Mobil Dünya Kongresi için detaylı iptal sebebi nedir?

Organizasyon başkanı John Hoffman, açıklamasında kurulun kararına gerekçe olarak, “Koronavirüsün patlak vermesinden kaynaklanan küresel endişe, seyahat konusundaki endişe ve etkinliğin sürdürülmesini imkansız kılan diğer koşullar”ı neden olarak gösterdi. İdare, “Yerel yetkililerle birlikte çalışma devam edeceğiz ve Mobil Dünya Kongresi 2021 için birbirimizi destekleteceğiz” ifadesini kullandı.

Büyük şirketlerin ayrılma kararı etkili oldu

Etkinliğin, koronavirüs salgını nedeniyle iptal edilmesi konusunda büyük şirketlerin kongreye katılma kararından vazgeçmesi de önemli oldu. Merkezi hükümet ve Barselona Kent Konseyi, sağlık riski konusunda bir durum söz konusu olmadığı yönünde görüş bildirmişti, buna rağmen büyük şirketler katılmaktan vazgeçtiklerini duyurdu. Kongre, 2020 yılında 100 binden fazla katılımcıyı bekliyor ve 2 bin 800 şirketin katılımını bekliyordu. Cisco, Intel, AT&T, Facebook ve McAfee, Sony, LG, Nokia ve Ericsson etkinliğe katılmayacaklarını duyuran markalardan bazıları oldu.

500 milyon euroluk masraf

Etkinliğin iptal edilmesinin ardından, sadece fuar stantları için şirketlerin harcadığı 500 milyon euro başta olmak üzere, giderler, tartışma konusu oldu. Katılımcı şirketler ve Mobil Dünya Kongresi, masraflardan ötürü kimin sorumlu tutulacağını konuşuyor. Zira sigorta, koronavirüs gibi viral salgınları kapsamıyor. LG tarafından yapılan, ‘etkinlikten çekilme’ açıklamasının ardından, kongreyi destekleyecek açıklamalar gelmesine karşın katılım iptallerinin önü alınamadı.

Xiaomi, geçtiğimiz günlerde Mi 10 modelini, Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtacağını duyurmuştu.