in

Mutlaka oynamanız gereken en iyi metin tabanlı oyunlar

Metin tabanlı oyunlar! En iyi 7 hikaye tabanlı mobil oyun
Metin tabanlı oyunlar! En iyi 7 hikaye tabanlı mobil oyun

Bilindiği üzere PC ve konsol oyunları hikayeden çok grafiklere ve görsellere dayanıyor. Mobil platformlarda ise grafik ve görselden ziyade hikaye öne çıkıyor. Dolayısıyla kullanıcılar daha çok hikaye ve metin tabanlı oyunlar oynamayı tercih ediyor.

Android ve iOS kullanıcıları, söz konusu mobil hikaye oyunları sayesinde telefonları üzerinden de oldukça eğlenceli vakit geçirebiliyorlar. Nitekim bazı hikaye tabanlı mobil oyunlar, oldukça kaliteli ve sürükleyici bir hikaye ile çıkıyor oyun severlerin karşısına.

En iyi hikaye tabanlı mobil oyunlar

Hali hazırda, mobil platformlar üzerinden oynanabilen çok sayıda metin tabanlı oyun bulunuyor. Peki sizce bu oyunlardan hangileri oynamaya değer? Bu yazıda iOS ve Android platformları üzerinden oynayabileceğiniz en iyi hikayeli oyunları bir araya getirdik. İşte sizin için hazırladığımız o liste.

A Dark Room

Metin tabanlı oyunlar! En iyi 7 hikaye tabanlı mobil oyun

A Dark Room iOS ve Android en iyi hikayeli oyunlar arasında yer alıyor. Bilim kurgu temalı bu oyun yalnızca metinlerden oluşuyor. Bu oyunu oynayan kişiler kendilerine sunulan farklı kaynaklardan yararlanarak, çeşitli bilgileri keşfetmeye çalışıyorlar.

Oldukça basit bir arayüze sahip olan A Dark Room, oynayanları kendisine bağlamayı kesinlikle başarıyor. Oldukça mükemmel bir hikayeye sahip olan bu oyun iOS, Android ve Web platformları üzerinden oynanabiliyor.

Lifeline

Lifeline oyunu da tıpkı A Dark Room oyunu gibi bilim kurgu temalı bir oyun. En iyi metin tabanlı oyunlar arasında yer alan bu oyunda, uzay gemisi bir gezegene çarpmış Taylor isimli astronotu kurtarmaya çalışıyorsunuz. Bu görevi gerçekleştirmek için size sunulan iki farkı diyalogdan birini seçmeniz gerekiyor. Ve yaptığınız tüm seçimler kazadan tek kurtulan kişi olan Taylor’un hayatını etkiliyor. Şayet kendinizi heyecan verici bir serüvenin içerisinde bulmak istiyorsanız, Android ve iOS platformları üzerinden oynanabilen bu oyunu kesinlikle denemelisiniz.

Out There

Metin tabanlı oyunlar! En iyi 7 hikaye tabanlı mobil oyun

Out There oyunu da hikaye tabanlı mobil oyunlar arasında yer alan oldukça zevkli ve sürükleyici bir oyun. Çizgi roman tarzında geliştirilen bu oyunda, sınırlı kaynakları keşfetmeye ve yönetmeye çalışıyorsunuz. Hatta bazen uzaylılarla etkileşime geçerek, söylediklerinden bir kelime bile anlamadan seçimler yapıyorsunuz. Çok sayıda ilginç senaryonun kapılarını aralayabileceğiniz bu metin tabanlı bilim kurgu oyununu iOS ve Android işletim sistemli akıllı telefonunuz üzerinden oynayabilirsiniz.

Blackbar

Blackbar, en iyi metin tabanlı oyunlar arasında yer almaktadır. Oyunda ilerlemek için yapmanız gereken, siz sunulan hikayenin sansürlenmiş kısımlarını ortaya çıkarmaktır. Bunun için çözmeniz gerken oldukça zorlu birkaç bulmaca vardır. Ayrıca hikayedeki sansürlü alanları doldurmak için size verilen ipuçlarını kullanmanız gerekmektedir. Oldukça ilginç ve benzersiz bir oyun olan Blackbar, iOS ve Android telefonlar üzerinden oynanabilmektedir.

Choice of Robots

Metin tabanlı oyunlar! En iyi 7 hikaye tabanlı mobil oyun

Choice of Robots en sürükleyici mobil hikaye oyunları arasında yer almaktadır. Bu oyunda kendi robotlarınızı tasarlayabilir ve 30 yıl süren bir kariyerin mimarı olabilirsiniz. Yaptığınız seçimler, robotların insanlara karşı isyan etmesini veya onlarla birlikte yaşamaktan mutluluk duymasını sağlayacaktır. Görsel ve ses efektleri bulunmayan Choice of Robots, iOS ve Android tabanlı cihazlar üzerinden oynanabilen en iyi hikaye tabanlı mobil oyunlar arasında yer almayı haketmektedir.

Ryan North’s To Be Or Not To Be

Shakespeare’in Hamlet’i baz alınarak geliştirilen Ryan North’s To Be Or Not To Be oyununda, en iyi hikaye tabanlı oyunlar arasındadır. Oyunda Hamlet karakterlerinden biri olabilir ve bu karaktere yön verebilirsiniz. Örneğin Hamlet olup babanızın intikamını almaya çalışabilir veya Ophelia’nın seçimlerini belirleyebilirsiniz. iOS ve Android platformları üzerinden oynanabilen Ryan North’s To Be Or Not To Be oyunu maalesef ücretli olarak sunulmaktadır.

Sorcery

Metin tabanlı oyunlar! En iyi 7 hikaye tabanlı mobil oyun

Sorcery, Android en iyi hikaye tabanlı oyunlar arasında yer alıyor. Büyücülük temalı bu oyunda, canavarlar ve tuzaklarla dolu bir dünyada çeşitli seçimler yapıyorsunuz. Ve yaptığınız her seçim oyunun senaryonusunu belirliyor. Şayet metin tabanlı oyunlardan hoşlanıyorsanız iOS platformlar üzerinden de oynanabilen bu oyunu mutlaka denemelisiniz.