Teknoloji

Ne? Baş nakli mi? Mümkün mü?

Yazı:  | 

Görsel temsilidir.

Evet. Doğru okudun. Bilim, her zaman penis nakli ya da Büyük Hardon (sic) Çarpıştırıcısı mevzuları gibi garipliklerle karşımıza çıkacak değil.

360 TV’de yayımlanan On/Off adlı TV programımızda yaptığım ve sunduğum Tuhaf’iye adlı bir bölüm vardı. Baş naklinden bahsedip, Facebook üzerindeki Japonya’da vatanî görevini ifa eden arkadaşlarımdan birçok  mesaj ve soru almıştım. Görünüşe göre 70’lerde maymunlarla, 40’larda köpeklerle yapılan bu deney günümüzde insanlığa da geliyor.

Doktor Sergio Canavero’nun iddiasına göre bu işlem için teknolojik olarak yetkiniz. Sergio’yu eleştirenler ise rüya gördüğünü söylüyorlar.

Şimdiden kendine bir gönüllü bulmuş bile. Valery Spiridonov, 30 yaşında engelli bir bilgisayar mühendisi. Werdnig-Hoffman (Kas Erimesi) hastalığından muzdarip Valery, “bunu bir hayatım olmadığından değil, bilim için yapıyorum” diyor “kararımdan dönmeyeceğim” diye ekliyor.

canavero2

Canavero, operasyon maliyetinin 7,5 milyon pound (30 milyon liranın üzerinde) tutacağını belirtiyor. İki deneğin de başları aynı anda kesiliyor ve Canavero’nun ‘sihirli tutkal’ dediği polietilen glikol kullanılarak hastaların başları birbirilerine bağlanıyor. Ameliyat sonrasında, başın vüdüu reddetmemesi için immünosapresanlar kullanılıyor.

Hasta, kendi sesiyle konuşabiliyor, yemek yiyip duyygulanabiliyor ve vucüdunu tamamen hissedebiliyor.

Konuyla alakalı olarak:

Russian Zombie Dogs (Rusya’nın zombi köpekleri): 1- http://www.youtube.com/watch?v=YNZS2nBXI3Q 2- http://www.youtube.com/watch?v=6rgioAd1o_k

Robert White’ın maymunda baş nakli: 1- http://www.youtube.com/watch?v=TGpmTf2kOc0 2-http://www.youtube.com/watch?v=eW2RVq5ufgw