in

Nesneler sesle hareket ettirildi

Fındık büyüklüğündeki nesneler havada durdu, şahitlerimiz var!

Bristol Üniversitesi’ndeki bir grup bilimci, ses dalgalarını kullanarak fındık kadar nesneleri havada asılı tutabildi. Akustik levitasyonun aksine, bu nesnelerin akustik maddelerle çevrelenmesine gerek yok.

Grup, atmış dört adet minyatür hoparlörle kendi deyişlerine göre ‘akustik hologram’ yaptı ve deneyi böyle gerçekleştirdi. Hoparlörler yüksek derinlikte ve yüksek incelikte ses dalgaları yayarak ‘güç alanı’ oluşturdular.

Ayrıca bu güç alanının üç değişik hâlde çalıştığını keşfettiler. Cımbıza benzeyen nesneleri isabetli oynatabiliyor, bir diğeri girdap yaratıyor, diğeri de ‘derin yoğunluk kafesi’ olarak çalışıyor.

Bilimciler, bunun sadece bir deney olmadığını yakında hastaların vücudunda istenen noktaya ilaç taşımak için, fabrikalarda dokunulmayacak madde üretimleri için kullanılabileceğini söylediler.

“Ses dalgalarının fiziksel etkisi olduğunu biliyoruz ama, burada yaptığımız isabetli kontrol, daha önce yapılmamıştı” diyor Bristol Üniversitesi Ultrasonik bölümünden Profesör Bruce Drinkwater.

Özellikle insanların iç organlarını parçalayabilen, rezonansla deprem bile yaratabilecek bir dalganın bu kadar isabetli kontrol edilebimesini kötümser biri olarak beni korkuttu. DARPA’nın (ABD Askerî Sanayisi) eline geçmemesi dileğiyle.