Netflix 4K UHD nasıl izlenir?

Adım adım kılavuzumuzu izleyerek Netflix 4K UHD nasıl izlenir öğrenebilirsiniz

Netflix 4K UHD nasıl izlenir?

Netflix 4K UHD izleme yollarını sizler için derledik.

Netflix, filmler, diziler, belgeseller ve diğer format türleri için bir akış platformudur. Bu nedenle, görüntü kalitesi hizmetin en önemli yönlerinden biridir. Netflix kullanıcısıysanız, içeriklerini 4K Ultra HD olarak izleyebilmek için hangi gereksinimleri karşılamanız gerektiğini ve bu çözünürlükle hangi cihazların uyumlu olduğunu bu kılavuzda öğreneceksiniz.

Netflix 4K UHD izleme rehberi

Sanıldığının aksine Netflix’i 4K izlemek tüm abonelerin kullanabileceği bir seçenek değil. En yüksek kalitede dizi ve filmleri izlemenizi engelleyebilecek birkaç sorun var. Örneğin, İnternet bağlantınız veya abone olduğunuz Netflix planı. Bununla ilgili şüpheleriniz varsa, Netflix’i gerçek 4K UHD’de izlemek için yapmanız gerekenleri aşağıda detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

4K çözünürlük nedir?

4K Ultra HD, HD veya High Definition’ın sunduklarını önemli ölçüde iyileştirmek için hayatımıza giren bir görüntü kalitesi türüdür. Aslında 4K UHD, HD’nin çözünürlüğünü dört katına çıkarır, bu nedenle Netflix söz konusu olduğunda dizi ve filmlerdeki görüntü kalitesi çok daha yüksektir.

Netflix 4K UHD nasıl izlenir?

Spesifik olarak 4K çözünürlük 3840 × 2160 piksele ulaşabilir, yani sekiz milyon piksele kadar görüntüleyebilir. 1920×1080 piksel çözünürlüğe sahip Full HD ile karşılaştırırsak bu iki milyon pikselde kalıyor. Bu fark ekranda göze çarpıyor çünkü 4K ile Full HD ile gözle tamamen fark edilmeyecek olan görüntünün ayrıntılarını görebilirsiniz.

4K çözünürlük, UHD çözünürlük veya 4K UHD çözünürlükten bahsetsek de, her zaman aynı kategoriden bahsediyoruz. Görüntü sadece netlik açısından değil, renk üretimi açısından da daha iyi olacağından, kuşkusuz 4K teknolojisinin keyfini TV’nizde veya monitörünüzde çıkarmanızda fayda var. Ayrıca son yıllarda bu ekranların fiyatları da düştü.

Netflix’i 4K UHD izlemek için gereksinimler

Netflix’in kataloğunda 4K UHD içerik bulunuyor ancak bu, tüm kullanıcıların bundan keyif alabileceği anlamına gelmiyor. Bunu yapmak için abonelerin çok açık bir dizi gereksinimi karşılaması gerekiyor. 4K çözünürlüğün çok değerli olduğunu zaten gördük, bu yüzden platformda film ve dizileri sinemadaymış gibi izlemek istiyorsanız, aşağıdaki bilgileri dikkate almanız en iyisidir.

4K’yı destekleyen bir Netflix planı

Netflix’i gerçek 4K UHD’de izlemek için karşılamanız gereken ilk koşul, platformun bu yüksek görüntü kalitesinde akışı destekleyen planına abone olmak. Spesifik olarak, kullanıcının içeriğini HDR teknolojisi ile de uyumlu olan 4K Ultra HD çözünürlükte izlemesini sağlayan Premium tarifedir. Bu nedenle, Netflix içeriğini en iyi kalitede izlemek istiyorsanız, aylık 17,99 ABD doları olan Premium plan için ödeme yapmanız gerekir. Bu abonelik planının Netflix’in 2021 sonunda gerçekleştirdiği fiyat artışından etkilenenlerden biri olduğunu hatırlıyoruz, daha önce ayda 15,99 dolar değerindeydi.

4K ile uyumlu bir TV veya monitör

Netflix’i 4K UHD olarak izlemek istediğiniz cihaz da bu süreçte elbette çok önemli bir rol oynuyor. Netflix’in web sitesinde gördüğümüz gibi, platformun kendisinden “Ultra HD yayın ile uyumlu bir bilgisayar monitörünüz veya 60 Hz TV” olması gerekir. Netflix, hizmetinin 4K’sı ile uyumlu tüm cihazlarla güncellenmiş bir liste sunar, bunlar şunlardır:

Akıllı TV’ler

Blu-Ray Oynatıcılar

Bilgisayarlar

Diğer cihazlar

İnternet bağlantısı

Netflix içeriğini 4K olarak izlemek istiyorsanız internet bağlantınızın hızının son derece önemli olduğunu göz ardı edemeyiz. Bu çözünürlüğe ulaşmak için diziler ve filmler arasında güçlü bir bağlantıya ihtiyacınız var. Eğer sahip değilseniz, HD veya Full HD ile yetinmek zorunda kalacaksınız.

Spesifik olarak, saniyede en az 25 megabit bağlantı hızına ihtiyacınız olacak. Evinizde fiber optik varsa bu hıza ulaşmak kolay olmalı. İnternet bağlantınızı kontrol etmek için Netflix tarafından sunulan ve size bilgi vermesi yalnızca birkaç saniye süren Fast.com aracını kullanabilirsiniz. Ayrıca bağlantınızın ne kadar 4K videoyu destekleyebileceğini söyleyen bir uygulama olan Ookla’dan Speedtest’i de seçebilirsiniz. Google Play Store’da ücretsiz bir uygulamadır ve kullanımı çok kolaydır, bu nedenle bağlantınızın Netflix’i 4K izleyecek kadar güçlü olup olmadığını görmek için bir göz atabilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir
Netflix otomatik abonelik yenileme nasıl iptal edilir?

Netflix görüntü kalitesi yapılandırma

Yukarıdaki üç gereksinimi karşılasanız bile Netflix oynatma kaliteniz “Yüksek” veya “Otomatik” olarak ayarlanmazsa içerik yine de 4K görünmez. Neyse ki, ayarı yalnızca birkaç saniye içinde değiştirebileceğiniz için bu gereksinim, karşılanması en kolay olanıdır. Cep telefonunuzdan Netflix görüntü kalitesini değiştirmek için şu adımları izleyin:

Bilgisayarınızdan Netflix’i 4K olarak kurmak istiyorsanız bu işlemi takip edin:

Oynatma kalitesini “Yüksek” veya “Otomatik” olarak ayarladığınızda, bir film, dizi, belgesel veya Netflix kataloğundaki herhangi bir başlığı izlemeye başladığınızda 4K çözünürlüğün yüklenmesi için genellikle birkaç saniye beklemeniz gerekir.

Netflix’te 4K UHD içeriği nasıl bulunur?

Netflix’te tam çözünürlükte içerik izlemek için tüm gereksinimleri karşıladığınızda, platformda hangi içeriklerin 4K olarak mevcut olduğunu bulmanın zamanı geldi. Son derece basit, sadece “4K” veya “Ultra HD” terimlerini arayın. Otomatik olarak, hizmet size bu koşulu karşılayan sonuçları gösterecektir. Bu içeriği, açıklamasında Ultra HD logosuyla göründüğü için de tanıyabileceksiniz.

İlginizi çeken başlığı seçin ve bildiğiniz gibi, ekranınızda 4K olarak görünmesi için birkaç saniye beklemeniz yeterli. İyi bir patlamış mısır alın ve en iyi görüntü kalitesine sahip içeriğin keyfini çıkarın.

Exit mobile version