Teknoloji

Netflix, Android’de AV1 ile daha az veri kullanacak

Yazı:  | 

Netflix, Android uygulamasında, yüzde 20 artırılmış sıkıştırma verimliliği sunan AV1 codec kullanacağını duyurdu. Şirket, bu modelle birlikte mobil veri üzerinden Netflix kullanan abonelerine daha iyi bir veri kullanımı sunacağını ifade etti.

VP9’un yerini alacak codec, yüzde 20 daha verimli

AV1, Netflix’te an itibariyle kullanılmakta olan VP9 codec’in yerini alması için geliştirildi. Aralarında Amazon Prime, Google, Intel gibi devlerin olduğu Açık Medya İttifakı (Alliance for Open Media) tarafından geliştirilen AV1, daha yüksek verimlilik sunması adına geliştirilen bir codec. AV1’in, dav1d adlı kod çözücüyü, Netflix yayınlarındaki 10 bit renk içerik kalitesini sorunsuz bir şekilde oynatabilecek şekilde optimize edildiği ifade edildi. 

Netflix’in planı tüm platformlarda AV1 kullanmak

Codec’in, şu anda ilk aşamada olduğu ifade edilirken, dünyanın en büyük yayın platformu Netflix’in planının, gelecek dönemde tüm dijital platformlarda AV1’i kullanmak olduğu belirtiliyor. Öte yandan, yeni codec ile ilgili bazı soru işaretleri de şimdiden belirdi. Bazı kullanıcılar, AV1 kullanımının akıllı telefonların pil ömrünü nasıl etkileyeceğini merak ederken, bazıları ise AV1 kod çözücüsünü hangi Android telefonların çalıştırabileceğini merak ettiğini açıkladı. Nitekim bazı yorumcular, AV1 kodlu Netflix içeriklerini izlemek için, daha güçlü bir bilgisayar gerektiği ifadesini kullandı. 

Android kullanıcıları bu özelliği nasıl aktifleştirebilir?

Netflix, şu anda yalnızca bazı içerikleri için AV1 codec kullanıyor. Netflix aboneleri, yeni seçenek ile veri kullanımını azaltmayı denemek için, “verileri kaydet” özelliğini açmalı. Bunun yanı sıra, yeni video altyapısı ile güncellenen Android uygulamasının da, mağaza üzerinden güncellenmesi gerekiyor.