NFT’ler sporda 2 milyar dolarlık pazar yaratacak

Deloitte’un hazırladığı Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri raporuna göre spor dünyasıyla alakalı NFT (non-fungible token) satışları 2022’de 2 milyar dolarlık pazar oluşturacak. Rapora göre gelecek yılın sonuna kadar dünya genelinde 4-5 milyon taraftar, spor içerikli NFT’lere sahip olacak.

NFT’ler sporda 2 milyar dolarlık pazar yaratacak

NFT’ler ve spor gün geçtikçe iç içe geçiyor. Deloitte’un Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon (TMT) sektörlerine ilişkin tahminlerini paylaştığı TMT Öngörüleri 2022 raporu açıklandı. Rapor, Türkçe karşılığı ‘değiştirilemez para-çip’ olan NFT (non-fungible token) çılgınlığının, spor dünyasını da etkisi altına alacağını gösteriyor.

Rapora göre, özgünlüklerini doğrulamak ve alıcıların mülkiyeti onaylamasına izin vermek için bir blok zincirinde şifrelenmiş, eşi ve benzeri olmayan NFT tarzı eserlerin 2022 sonuna kadar milyonlarca spor taraftarına ulaşacağı tahmin ediliyor. Deloitte’un tahminlerine göre 2022’de dünya genelinde 4-5 milyon taraftar, spor içerikli NFT’lere sahip olacak. Spor dünyasıyla alakalı NFT’lerin satışından elde edilecek rakamın, 2022’de bir önceki yıla göre ikiye katlanarak 2 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Sporda yeni gelir kaynağı: NFT

Deloitte Türkiye Blokzincir Hizmetleri Lideri Uğur Kağan Dinçsoy konuya ilişkin yaptığı açıklamada, pandeminin hızlandırdığı dijital dönüşümün bir uzantısı olan NFT’lerin, yakın gelecekte gündelik hayatın bir parçası haline geleceğini ifade etti. Dinçsoy, “Öngörülerimize göre 2022 yılı, NFT’lerin spor dünyasında önemli bir gelir kaynağı haline geleceği yıl olacak. Tüketicilerin bu konudaki yaklaşımı olumlu olursa NFT pazarı, taraftar deneyiminin dijitalleşmesi, globalleşmesi ve ticarileştirilmesi anlamında büyük bir açılım sunacak. Türkiye’de başta Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor, Karşıyaka, Eskişehispor, Göztepe, Başakşehir ve Yeni Malatyaspor olmak üzere 40’a yakın futbol ve spor kulübü yakın zamanda taraftar token’leri piyasaya sürdü” ifadelerini kullandı.

NFT’ler sporda 2 milyar dolarlık pazar yaratacak

Rapordan öne çıkan bazı satırbaşları şöyle:

Exit mobile version