in

Nokia’nın haritası değişiyor

Finlandiya merkezli teknoloji şirketi, keskin hamleler yapıyor. Harita uygulaması HERE’ı satmayı hedefleyen firma, Fransız telekom devi Alcatel-Lucent’i 16,6 milyar dolara satın aldı.

Dünyanın en büyük telefon üreticilerinden birisiyken, kötü seçimler (ya da nasıl adlandırmak isterseniz öyle olsun) sebebiyle giderek küçülen ve sonunda telefon birimini Microsoft’a devreden Nokia, sektörde kalmak için büyük çaba harcıyor.

Yeniden Ericsson ile rekabet edecek
Bir süredir Fransız telekomünikasyon devi Alcatel-Lucent’i satın alacağı konuşulan firma, bugün yapılan açıklamayla 16,6 milyar dolara ‘işi bitirdi’. Böylelikle telekom ekipmanları pazarının lideri Ericsson ile rekabete dahil olan Nokia, bir kez daha eski rakibiyle, farklı bir noktada kesişti.

İki şirketin birleşimi 114 bin çalışan ve 26 milyar dolarlık yıllık satış anlamına geliyor. Firma, böylece yeni girdiği pazarda yüzde 35’lik pazar payına sahip olarak, eski rakibinin yüzde 40’lık payı ardından ikinci büyük şirket olacak. Birleşme 2016 yılının ilk yarısında tamamlanacak.

Harita yazılımını elden çıkartmayı planlıyor
Nokia’da yaşanan bir diğer gelişme ise bugün ortaya çıktı. Harita iş birimi HERE’ı satmayı planladığını doğrulayan firmadan bir kaynak, dün Reuters’e konuşmuş ve Nokia’nın satışla ilgili keşif yapması için bir finansal danışman tuttuğunu söylemişti.

Inderes Equity Research firmasına göre, HERE’ın 4,4 milyar ile 6,9 milyar euro arasında bir fiyatla satılması bekleniyor.