Teknoloji

Norveç FM radyoyu kapatacak

Yazı:  | 

Norveç Kültür Bakanlığı, 2017 yılı başında FM radyo frekansı kullanımını ve dağıtımını durdurma kararı aldı. FM’i kapatma kararı alan ilk ülke olan Norveç, artık DAB adlı dijital teknoloji ile radyo yayını yapacak.


Digital Report, 1 takipçisine kablosuz Bluetooth kulaklık hediye ediyor

Buraya tıklayın, hesaplarımızı takip edip, kazanma şansı yakalayın


Kültür Bakanlığı’nın bu hafta içinde yayınladığı bildiri, Norveç Hükümeti’nin 2011 yılında FM frekansını devre dışı bırakma tarihini belirleme önerisini sonuçlandırdı. Hükümet, ülkenin dijital teknolojiye yumuşak geçiş yapabilme gereksinimlerini karşılayabileceğine hükmetti.

Kültür Bakanı Thorhild Widvey, bildiride “Dinleyiciler daha çeşitli ve çok sesli radyo içeriğine ulaşabilecek, daha iyi ses kalitesinden ve yeni işlevlerden faydalanabilecekler. Dijitale geçiş ayrıca acil duruma hazırlık sistemini büyük ölçüde iyileştirecek, rekabeti artırmaya aracı olacak ve yenilikçilik ve gelişmeler açısından yeni fırsatlar sunacak” dedi.

Norveç’in FM frekansında 5 adet ulusal kanalı bulunurken, DAB teknolojisi ile sayı 22’ye çıkacak. Bakanlığın raporuna göre, FM yayını yapmaya kıyasla, dijital yayın yapmak 8 kat daha düşük mâliyetli.

Avrupa’da ve Güneydoğu Asya’da dijital radyoya geçiş yapmak isteyen çeşitli ülkeler var, ancak henüz hiçbir ülke kesin bir tarih belirlemedi. Norveç, 11 Ocak 2017 tarihinde FM frekansını kapatacak..