Teknoloji

NTT, insanların dijital ikizlerini oluşturmak için 230 milyon dolar harcayacak

Yazı:  | 

Dijital ikiz ile birlikte tıp çalışmalar bambaşka bir boyuta evriliyor! Japonya merkezli dev telekomünikasyon şirketi NTT Docomo, tıbbi araştırmalarda kullanılmak üzere insanların hiper gerçekçi dijital ikizlerini oluşturmak için çalışan Silikon Vadisi’ndeki bir araştırma laboratuvarına 230 milyon dolar yatırmayı planladığını açıkladı.

Bu yaz açılacak laboratuvar, doktorların ilaç ve tedavi gibi deneysel araştırmalarında kullanabilmesi için, insanların sanal dünyada oldukça gerçekçi bir ikizini oluşturmayı hedefliyor.

Dijital ikiz konsepti, fiziksel dünyadaki bir şeyin her yönüyle dijital dünyadaki bir kopyasını yaratmaya dayanıyor. Bugüne kadar havacılık ve çeşitli endüstriyel araştırmalarda kullanılan bu konseptin tıp dünyasında kullanılması hedefleniyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan NTT, süper hesaplama gücüne sahip yapay zekanın tıbba aktarılmasıyla birlikte insanın hiper gerçekçi dijital bir ikizinin oluşturulabileceğini ve böylece bunun, teşhis ve tedavide önemli bir yol haritası olarak kullanılabileceğini ifade etti.

Japon teknoloji devinin bu amaçla şimdiden dünyanın en iyi üniversitelerinden 20 kadar bilim insanını işe aldığı ve buna 30 kadar bilim insanının daha ekleneceği belirtiliyor. California, Sunnyvale’de inşa edilmesi planlanan laboratuvarın 50 milyon dolara mal olması bekleniyor.

Bu yılın yaz ayında açılması planlanan laboratuvarda, dijital ikizlerin oluşturulacağı bir kriptografi odası, bir bilgi laboratuvarı, bir kuantum fizik laboratuvarı ve tıp laboratuvarı olacağı ifade ediliyor.

Projenin başkanlığını bugüne kadar 94 tıbbi makaleye imza atan Dr. Joe Alexander yapıyor. Alexander, önümüzdeki iki yıl içerisinde bir insanın hiper gerçekçi bir ikizini dijital dünyaya aktarmayı planladıklarını söylüyor. Uzun yıllardan beridir üst düzey tıbbi direktör olarak görev yapan ve ardından NTT’nin söz konusu araştırmasına dahil olan Alexander, projenin çeşitli aşamalardan oluşacağını belirtiyor.

Dijital ikiz üç aşamada geliştirilecek

Alexander’a göre insanın dijital bir ikizinin oluşturulması üç aşamada gerçekleştirilecek. İlk olarak akut bakıma odaklanan bir kardiyovasküler model oluşturulacak. Ardından daha sofistike dinamik bir model geliştirilecek.

Geliştirilecek bu model birden fazla vücut sistemine sahip olacak ve kornik bakım için daha elverişli olacak. İki veya üç yıl içerisinde oluşturulması planlanan bu modelin ardından son olarak genel sağlığa odaklanmış tam bir dijital ikiz geliştirilecek. Bu son aşamanın ise 5-10 yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor.