in

NVIDIA’nın ARM satın alması, İngiltere hükümeti tarafından engellenebilir

NVIDIA'nın ARM satın alması İngiltere tarafından engellenebilir

NVIDIA’nın ARM satın alması İngiltere hükümeti tarafından, ülke ekonomisi ve egemenliği için bir tehdit olabileceği endişesi ile engellenebilir.

Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda, Japonya merkezli SoftBank ile NVIDIA anlaşmaya varmış ve yarı iletken çipler üreten ARM’nin 40 milyar dolar gibi oldukça büyük bir meblağ karşılığında NVIDIA’ya satılmasına karar verilmişti. Fakat gelen son haberler bu satın alım işleminin bazı problemlerle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Buna göre Birleşik Kırallık yani İngiltere yönetimi, ARM’nin NVIDIA’ya satışı hakkında bazı endişeler taşıyor. Ve bu endişelerden ötürü söz konusu satış işlemini engellemeye hazırlanıyor. İngiltere yönetimi tarafından dile getirilen endişeler arasında, vatandaşların büyük oranda işlerini kaybetmesi ve doğal olarak ekonomik anlamda ülkenin olumsuz bir etki ile karşı karşıya kalması bulunuyor.

Bilindiği üzere ARM, İngiltere’de teknoloji sektörünün oldukça önemli bir parçası olarak görülüyor. Ve İngiltere ekonomisine neredeyse her açıdan katkı sağlıyor. NVIDIA’nın ARM satın alması her ne kadar öncelikli olarak iki tarafı ilgilendirse de, İngiltere hükümeti de dile getirdiğimiz bu hususlardan ötürü olaya müdahil olmak istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Nintendo, 300 bin Switch hesabının saldırıya uğradığını açıkladı

İki şirket tarafından yapılan anlaşmayı oldukça yakından takip eden hükümet yetkilileri, gerektiği taktirde, söz konusu satışı durdurmak için gerekli adımları atmaktan çekinmeyeceklerini ifade ediyorlar.

NVIDIA’nın ARM satın alması, ABD ve AB tarafından da engellenebilir

NVIDIA’nın ARM’yi satın alması yalnızca İngiltere tarafından değil, farklı taraflarca da durdurulabilir. Verilen bilgilere göre başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Avrupa Birliği’ndeki diğer düzenleyiciler de söz konusu satın almayı engellemek için bazı kararlar alabilir.

Zira NVIDIA’nın ARM’yi satın alması, şirketi rakiplerine göre çok daha avantajlı bir hale getirebilir. Bu da rekabet kurallarının ihlal edilmesine yol açabilir. Ayrıca NVIDIA’nın ARM  satın alması sonrasında ARM müşterilerinin zararına olacak şekilde bazı faaliyetlere girişebilmesi de olanaklar dahilinde. Üstelik bu potansiyel göz ardı edilemeyecek kadar büyük.

Bu ve benzeri sebeplerden ötürü NVIDIA’nın ARM’yi satın alması şu an için kısmi bir belirsizlikle karşı karşıya kalmış durumda. 40 milyar dolar değerindeki rekor satın almanın resmi bir şekilde tamamlanıp tamamlanmayacağı ve herhangi bir yasal problemle karşılaşıp karşılaşmayacağı henüz net olarak bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  WhatsApp Android kamera kısayolu nihayet yeniden kullanımda