NVIDIA, GeForce RTX 30 Lite Hash Rate serisini Mayıs ayında piyasaya sürecek

NVIDIA, GeForce RTX 30 Lite Hash Rate serisini Mayıs ayında piyasaya sürecek

NVIDIA, GPU sıkıntısı ve madenciler hakkındaki mevcut durumdan memnun değil ve bunun yanıtı GeForce RTX 30 “Lite Hash Rate” serisi gibi görünüyor. RTX 30 LHR’nin piyasaya sürülmesi sadece bunun bir göstergesi değil, aynı zamanda kripto para madencilerine oldukça fazla zarar verebilecek bir darbe.

Aslında, şirketin alt satırında RTX 30 LHR (Düşük Hash Rate) GPU’ların piyasaya sürülmesini gerektirmiyor, zira ortakları tarafından üretilebilecek kadar çok ekran kartının satışının farkında. Dahası, bu GPU’lar madenciler için artık ilgi çekici olmayacağından, durum normale döndüğünde bu hareket satış hacmini azaltabilir. Dolayısıyla sayılar göz önünde bulundurularak değil, kullanıcılar düşünülerek alınmış bir karar gibi görünüyor.

NVIDIA neden GeForce RTX 30 LHR serisini piyasaya sürüyor?

NVIDIA, ortaklarına madencilik kapasitesi sınırlayıcı yönüyle birlikte GAxx2 serisinin yaklaşan sevkiyatı hakkında bilgi verdi. NVIDIA, kripto para birimi madenciliğini önlemek için RTX 30 LHR tasarımı ile hashrate’i azaltmayı hedefliyor.

Tek istisna, madenciler için en az karlı model olan GeForce RTX 3090 olabilir, ancak RTX 30 LHR yongalarının geri kalanı Mayıs ayında üretime başlayacak, bu nedenle sınırlı serinin ilk birimlerinin yakında pazara ulaşması bekleniyor. O andan itibaren, madenciler için GeForce ekran kartlarını satın almak bir piyango haline gelecek ve bu da onları satın alma hacimlerini azaltmaya itecek.

Bu konuda herhangi bir sürpriz olmadıkça, madenciler bir RTX 30 GPU’nun LHR olup olmadığını ancak ellerine aldıklarında öğrenebilecekler ve belirli kontrolleri yapabilecekler. Onları satın alma şansları var ve tüm bu LHR birimleri otomatik olarak yeniden satılacak, ancak durum normale döndüğünde ve ikinci el kartların fiyatı yenilerinkinden daha düşük hale geldiğinde, NVIDIA kartlarını satın almak bir madenci için çok pahalı olabilecek bir şans oyunu olacak.

AMD, birkaç ay önce madencilere karşı herhangi bir önlem almaya niyetli olmadığını söyledi. Bu iş açısından anlaşılabilir bir durum. Şimdi, RTX 30 LHR planlarıyla, NVIDIA bir kez daha bu yönde bir adım daha atıyor ve bu da diğer markaları konumlarını yeniden düşünmeye itebilir. Elbette hiçbir zorunlulukları yok, ancak bu konuda tepki vermek ve madencilerin aksine belirli müşterilerinin çıkarlarını korumaya çalışmak oldukça mantıklı görünüyor.

Exit mobile version