in

Nvidia GeForce RTX 3080 çıkış tarihi, fiyatı ve özellikleri

Nvidia GeForce RTX 3080 çıkış tarihi, fiyatı ve özellikleri
Nvidia GeForce RTX 3080 çıkış tarihi, fiyatı ve özellikleri

Yeni Nvidia GeForce RTX 3080 ekran kartı çıkış tarihi, fiyatı ve özellikleri konuşulmaya başlandı. Nvidia GeForce RTX 3080 ve genel olarak RTX 3000 serisi ile ilgili iddialar ve spekülasyonlar her geçen gün artıyor. Her ne kadar Nvidia tarafından yapılan bir açıklama bulunmasa da, beklentiler yeni ekran kartı modelinin bu yıl içerisinde tanıtılacağına gösteriyor.

Yeni modelin oldukça yüksek bir performans sağlayacağı ve grafik mimarisinde Nvidia Ampere teknolojisini kullanacağı da iddialar arasında yer alıyor. Bu yazıda sizler için Nvidia GeForce RTX 3080 modeli ile ilgili ortaya atılmış tüm iddiaları bir araya getirdik. İşte GeForce RTX 3080 çıkış tarihi, fiyatı ve özellikleriyle ile ilgili bugüne kadar dile getirilenler.

RTX 3080 çıkış tarihi

Söylentiler yeni GeForce serisinin Mart ayında yapılan GPU Teknoloji Konferansı’nda kaşımıza çıkacağına işaret ediyordu. Fakat Nvidia bu konuyla ilgili herhangi bir adım atmadı. O zamandan bu yana tanıtılan tek şey Nvidia’nın yeni Amper Veri Merkezi ürünü oldu.

Fakat pek çok işaret Nvidia’nın yeni RTX serisini bu yıl içerisinde çıkaracağına işaret ediyor. Zira dev şirketin bugüne kadar ürettiği tüm modelleri iki yıl arayla piyasaya sürdüğü biliniyor. Örneğin GeForce GTX 1080 Mayıs 2016’da çıktı. Onu takip eden GeForce RTX 2080 Ağustos 2018’de.  Tüm modellerden önce piyasaya sürülen GTX 980 ise Eylül 2014’te çıkmıştı. Netice itibariyle iki yılda bir yeni bir model tanıdan Nvidia’nın yeni modelini bu yıl içerisinde tanıtması oldukça muhtemel görünüyor.

Bu bilgiler ışığında, Nvidia’nın yeni Ampere GPU mimarisini bu yılın Ağustos ayında tanıtması ve Eylül ayı içerisinde de piyasaya sürmesi bekleniyor. Selefinden yüzde 40’a kadar daha yüksek bir performansla çalışması ve 19Gbps video belleği ile 2.2GHz hıza çıkması beklenen yeni RTX 3080’in bu yıl sonuna kadar piyasaya sürülmesi kuvvetle muhtemel görünüyor.

RTX 3080 fiyatı

Yeni Nvidia GeForce RTX 3080 modeli ile ilgili henüz bir fiyat bilgisi bulunmuyor. Fakat konuyla ilgili çok sayıda spekülasyon bulunuyor. Bilindiği üzere Nvidia tarafından piyasaya sürülen Turing model ekran kartları, selefi Pascal’a göre oldukça büyük bir fiyat artışı ile gelmişti. Fakat Nvidia’nın bu sefer fakrlı bir fiyat politikası izleyeceği iddia ediliyor. Buna göre yeni nesil ekran kartı modellerinin daha uygun bir fiyatla satışa sunulması bekleniyor.

Konuyla ilgili söylentilerden bir tanesi de yeni modellerinin Samsung 7nm EUV üretim süreci kullanılarak üretileceği yönünde. Bu hususun da fiyata etki etmesi oldukça muhtemel.

Son olarak AMD gibi güçlü bir rakiple karşı karşıya olan Nvidia’nın, Radeon RX serisi ile mücadele edebilmek adına fiyatlarını düşürmek durumunda kalabileceği de RTX 3080 fiyatı ile ilgili dile getirilen teoriler arasında yer alıyor.

RTX 3080 özellikleri

RTX 3080 teknik özellikleri ile ilgili çok sayıda spekülasyon bulunuyor. Selefi RTX 2080’den çok daha hızlı olması beklenen yeni modelin 7nm mimarisine sahip olacağı düşünülüyor. Bu iddialar yeni RTX 3080 modelinin yüzde 50’ye varan bir performans artışı sunabileceğini gösteriyor.

Öte yandan geçtiğimi günlerde bir Twitter kullanıcısı tarafından sızdırılan bilgiler, yeni serinin çok güçlü bir şekilde gelebileceğini gösteriyor. Buna göre yeni Nvidia GeForce RTX 3080 ekran kartları 19 Gbps hıza ve 24 GB GDDR6X belleğe sahip bulunuyor. 2.2GHz kadar çıkabilecek olan modelde 4K grafik kartlarının kullanılması bekleniyor. NVIDIA Ampere grafik mimarisi ile gelececek yeni modelin oldukça güçlü bir soğutma sistemine ihtiyaç duyacağı düşülüyor.

RTX 3080 modelinin pratikte ne kadar güçlü olduğunu söylemek için oldukça erken. Zira konuyla ilgili sızdırılan, ortaya atılan iddiaların hiç biri Nvidia tarafından doğrulanmış değil. Teknoloji severler tarafından oldukça büyük bir heyecanla beklenen yeni model ile ilgili diğer konuların da önümüzdeki aylarda netleşmesi oldukça muhtemel.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Nvidia Ampere çıkış tarihi, fiyatı ve özellikleri