in

Ödeme şirketlerine vergi avantajı geliyor

Elektronik para ve ödeme kuruluşları bankalardan farksız işlem yapacaklar ve KDV ödemeyi bırakarak daha düşük orandaki BSMV’yi ödeyecekler.

Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı yeni tebliğ, ödeme kuruluşlarının işlem yapış şeklini değiştirecek. Tebliğe göre elektronik para ve ödeme kuruluşları, bankalarla aynı değerlendirilecekler ve Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) ödeyecekler.

Elektronik para ve ödeme şirketleri artık banka gibi değerlendirilecek
Tebliğe göre Sanal POS, elektronik para ihracı, para havalesi ve mobil ödeme hizmetleri için yüzde 5 oranında BSMV ödenecek.

%5 BSMV geldi, %18 KDV gitti
Önceden bu kuruluşlar aldıkları işlem komisyonunun yüzde 18’ini KDV olarak ödüyorlardı. Artık bunun yerine sadece yüzde 5 BSMV ödeyecekler.

Olumlu ne değişecek?
Bu durum ödeme şirketlerinin kasasından daha az para çıkmasını sağlayacak. Bu yeni nesil ödeme kuruluşları için olumlu bir gelişme, zira bu şirketlerin çoğu, sanıldığı gibi çok büyük komisyonlarla çalışmıyor, işlemlerden yüzde 1-2 oranlarında kazanç elde ediyorlar. Dolayısıyla bu kazancın da yüzde 18’i yerine yüzde 5’ini vermeleri, kârlılıklarını artıracaktır.

Olumsuz ne değişecek?
İşin bir de olumsuz yönü var, ancak bu ödeme şirketleriyle çalışan şirketleri ilgilendiriyor. Daha önce bu komisyon için fatura kesebilen ödeme şirketleri, artık BSMV’ye geçiş sebebiyle fatura kesemeyecekler. Bu da, cirosuna bağlı olarak bu harcamaları gider gösteren şirketlerin daha fazla vergi ödeyecekleri anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  PayPal Türkiye ne zaman lisans almayı hedefliyor?

BSMV, bugüne dek bankalar tarafından kullanılıyordu. Aslında, bugün bankada yaptığımız her işlem için banka, devlete BSMV ödüyor. Tıpkı bu işlemlerden fiş ya da fatura alamadığımız gibi, bundan sonra Sanal POS gibi hizmetlerden yararlanan şirketler de, ödeme şirketine ödedikleri komisyon ve BSMV üzerinden fatura alamayacaklar.