in ,

Olympus fotoğraf makinesi ve kamera sektöründen çekildi

Olympus fotoğraf makinesi ve kamera sektöründen çekildi
Olympus fotoğraf makinesi ve kamera sektöründen çekildi

Dünyanın önce gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Olympus kamera ve fotoğraf makinesi sektöründen tamamen çekildi. Dev şirket bu alandaki faaliyetlerini Japonya merkezli Japan Industrial Partners şirketine devredecek.

Geliştirdiği çeşitli görüntüleme araçlarıyla adını duyuran Amerika merkezli teknoloji şirketi Olympus, 84 yıldır faaliyet gösterdiği kamera ve fotoğraf makinesi sektöründen resmen çekildi. Şirket tarafından yapılan açıklamada şirketin bu konuyla ilgili biriminin Japonya merkezli JIP (Japan Industrial Partners) şirketine satıldığı açıklandı.

Olympus, daha önce Sony’nin VAIO marka bilgisayar birimini de satın alan Japan Industrial Partners ile tam bir mutabakat sağlandığını ve tüm hisselerin bu şirkete devredilmesi için gerekli imzaların atıldığını açıkladı.

Olympus fotoğraf makinesi ve kamera sektöründen neden çekildi?

Kamera ve fotoğraf makinesi sektöründen tamamen çekildiğini açıklayan Olympus, bundan sonra endoskop gibi sağlık ekipmanları ve endüstriyel ürünler üretmeye odaklanacak.OM-D ve Zuiko gibi Olympus markaları ise bundan sonra Japan Industrial Partners çatısı altında üretilecek.

İki şirket arasında yapılan anlaşmanın detayları net olarak bilinmiyor Olympus tarafından yapılan açıklama, imzalanan anlaşmanın 30 Eylül tarihine kadar yasal bir bağlayıcılığı olduğunu gösteriyor.

Aynı şekilde söz konusu devir işleminin ardından Olympus kullanıcılarını nasıl bir sürecin beklediği bilinmiyor. Dünya çapında yüz binlerce kullanıcısı bulunan markanın, servis ve diğer hizmetlerinin akıbetinin ne olacağı merak ediliyor.

Son on yıldır aynasız fotoğraf makinelerine odaklanan Olympus’un son üç yıldır önemli miktarlarda para kaybettiği ifade ediliyor. Akıllı telefonların evrimiyle, dijital kamera sektöründe ayakta kalmaya çalışan şirketin artık pes ettiği ve ilgili birimin satışına karar verdiği düşünülüyor.

İddialar doğru çıktı

Olympus’un dijital kamera ve fotoğraf makinesi sektöründen çıkacağı bilgisi bazı çevreler tarafından bir süredir dile getiriliyordu. Zira şirketin mali bir krizde olduğu ve ürettiği kamera ve fotoğraf makinelerinden beklediği performansı alamadığı ifade ediliyordu. 

Bu satış, söz konusu iddiaların doğru olduğunu gösterdir. Olympus, kamera ve fotoğraf makineleri üreten birimi satarak, bu konudaki tüm varlığını başka bir şirkete devretmiş oldu. Şirket tarafından yapılan açıklama, bundan sonraki süreçte tıbbi ekipmanların ve endüstriyel ürünlerin üretileceğini gösteriyor. Olympus ile özdeşleşen aynasız fotoğraf makinelerinin geleceği ise merak ediliyor.