in

Ön yüklü Google uygulamaları azalıyor

Bir süre sonra alacağın Android bir telefon, yazılım açısından biraz daha hafif, depolama alanı açısından da azcık daha ferah olacak.Ön yüklü yazılımlar sadece mobil cihazlar değil, bilgisayarların da içinden iltihap akan yarası. Bir akıllı telefon platform sahibinin uygulamaları, üreticinin uygulamaları, bir de kontratlı alımlarda operatörün uygulamaları… %90’ı işlevsiz çöp. Bu çöplük, tek bir işletim sistemine veya üreticiye ait değil, bilişim sektöründe standart olmuş bir zulüm.

Üstteki kullanıcı kendi yazılım çöplerini bir kenara toplamış. Zira atsa atamaz satsa satamaz.
Üstteki kullanıcı, kendi yazılım çöplerini bir kenara istiflemiş. Zira atsa atamaz satsa satamaz.

Google, yeni ortaklık yönergesine göre bu zulmün şiddetini kendi adına göre biraz azaltıyor. Google Play Games, Google Play Books, Google+ ve Google Newsstand artık nasıl kurtulacağımızı düşüneceğimiz uygulamalar arasında değil. İyi yolda atılmış çok küçük bir adım.

Üreticiler telefonlarının bir de yazılım açısından çıplak sürümlerini satışa çıkarsalar. Çihazın ve işletim sisteminin temel işlevlerinin çalışmasına yetecek sayıda uygulamalı cihazlar, ne hoş olur. Ön yüklü virüs programı olmayan bir dizüstü bilgisayar, ne kadar fantastik bir rüya!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Zoom'da profil resmi nasıl yapılır?